Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Akt oskarżenia w sprawie przygotowań do zamachu na organy Rzeczypospolitej Polskiej
Akt oskarżenia w sprawie przygotowań do zamachu na organy Rzeczypospolitej Polskiej PDF Drukuj artykuł

 

20180220 125952Akta sprawy liczą ponad 50 tomów

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi powiatu olsztyńskiego podejrzanemu m.in. o przygotowania do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podlaski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku w dniu 8 lutego 2018 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi K. podejrzanemu m.in. o czynienie przygotowań do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej (tj. o czyn z art. 128 § 2 kk w zb. z art. 171 §1 kk w zb. z art. 263 §2 kk).

Według ustaleń prokuratury Wojciech K. przygotowywał się do tego przestępczego działania od września 2014 r. do stycznia 2017 r. posiadając i gromadząc w miejscu swojego zamieszkania, bez wymaganego zezwolenia, setki kilogramów substancji wybuchowych (np. nitrometan), a także substancji, które mogą być użyte do wyrobu materiałów wybuchowych (np. gliceryna) oraz przyrządy wybuchowe (lonty, spłonki). Zgromadzone przez niego chemikalia mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu ludzi albo mienia w wielkich rozmiarach.

Wojciech K. w tym samym celu, w oparciu o uzyskane pozwolenie na broń, miał także nabyć i posiadać 25 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru, w tym szczególnie niebezpieczne karabinki automatyczne oraz broń przystosowaną do strzelania z użyciem tłumika. Z ustaleń prokuratury wynika również, że podejrzany kupował i gromadził amunicję w łącznej ilości około 25 tys. sztuk, w tym szczególnie niebezpieczną amunicję z rdzeniem stalowym.

Pozostałe zarzuty przedstawione Wojciechowi K. dotyczą handlu amunicją bez wymaganego zezwolenia, udostępnieniu broni i amunicji osobom nieuprawnionym oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie.

Wojciech K. został zatrzymany w dniu 7 czerwca 2016 r. i od tego czasu przebywa w areszcie. Przesłuchany wielokrotnie w charakterze podejrzanego ostatecznie nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów.

Oprócz niego na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądą jeszcze trzy inne osoby. Artur Ć., mieszkaniec Warszawy będzie odpowiadał za posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia. Dwaj pozostali oskarżeni, Krzysztof G. oraz Tadeusz B.,  to mieszkańcy województwa śląskiego. Obu mężczyznom prokuratura zarzuca m.in. nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.

Termin rozprawy sądowej nie został jeszcze wyznaczony. Materiał dowodowy jest bardzo obszerny, a akta sprawy liczą obecnie 53 tomy (około 11 tys. kart).

Dodajmy, że Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 13 lutego 2018 r. przedłużył o kolejne trzy miesiące okres tymczasowego aresztowania wobec Wojciecha K., głównego oskarżonego w sprawie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski - Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 20 lutego 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.