Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara grzywny za próbę oszustwa podczas akcji WOŚP
Kara grzywny za próbę oszustwa podczas akcji WOŚP PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 21 lutego 2018 r. skazał Andrzeja W. na karę 600 zł grzywny za
próbę wyłudzenia pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wyrok jest nieprawomocny.

Andrzej W., 48-letni mieszkaniec Olsztynka, został oskarżony o próbę dokonania oszustwa w dniu 15 stycznia 2017 r. na al. Piłsudskiego w Olsztynie, podczas kwesty prowadzonej w ramach XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według ustaleń prokuratury Andrzej W. podając się za wolontariusza WOŚP zamierzał wyłudzić od mieszkanki Olsztyna pieniądze w kwocie 20 zł. Jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na reakcję osoby postronnej (tj. o czyn z art. 13 §1 kk w zw. z art. 286 §1 kk).

Andrzej W. na rozprawie w dniu 8 listopada 2017 r. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Oskarżony wyjaśnił m.in., że nie podawał się za wolontariusza WOŚP, a pieniądze zbierał na pomoc dla biednych dzieci i osób bezdomnych.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 21 lutego 2018 r. uznał Andrzeja W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to skazał go na karę grzywny w wysokości 600 zł.

Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia powiedział, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości i została mu udowodniona, a jego zachowanie wypełniło znamiona usiłowania dokonania oszustwa. W ocenie Sądu wyjaśnienia oskarżonego stanowiły jedynie przyjętą przez niego linię obrony mającą na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej. Natomiast wymierzona oskarżonemu kara grzywny jest adekwatna do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 21 lutego 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.