Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Rozpoczął się ponowny proces Jacka W.
Rozpoczął się ponowny proces Jacka W. PDF Drukuj artykuł

 

W dniu 22 lutego 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się ponowny proces Jacka W. Prokurator oskarżył go o udział w porwaniu i dokonanie zabójstwa Tomasza S.

W dniu 22 lutego 2018 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyła się rozprawa, w której na ławie oskarżonych ponownie zasiadł Jacek W. Proces rozpoczął się m.in. od wniosku oskarżonego o wyłączenie ze sprawy sędziego dodatkowego (przydzielenie do sprawy sędziego dodatkowego może nastąpić, jeżeli istnieje ryzyko, że będzie ona trwać czas dłuższy i w nadzwyczajnej sytuacji trzeba będzie zastąpić jednego z sędziów orzekających). Sąd po naradzie uznał jednak, że sędzia dodatkowy nie bierze udziału w wydawaniu orzeczeń i dlatego wniosek o jego wyłączenie pozostawił bez rozpoznania.

W rezultacie jeszcze w tym samym dniu przewód sądowy został otwarty. Prokurator oskarżył Jacka W. o to, że w okresie od kwietnia do 26 maja 1999 r., wspólnie z innymi osobami wziął udział w porwaniu Tomasza S., stosował wobec niego groźby oraz przemoc w celu zmuszenia go do przyznania się do udziału w zamachu bombowym na Krzysztofa A., a następnie dokonał zabójstwa Tomasza S. przez oddanie w jego głowę co najmniej dwóch strzałów z broni palnej, przy czym jego zwłoki ukrył (tj. o przestępstwo z art. 148 §2 pkt 1,3 i 4 ówcześnie obowiązującego kk w zb. z art. 189 §2 w zb. z art. 191 §1 kk).

Gdy Sąd zapytał Jacka W., czy zrozumiał treść aktu oskarżenia, ten zaprzeczył wskazując, że zarzut, jaki prokurator odczytał mu na dzisiejszej rozprawie różni się od tego, jaki jest w przesłanym mu przez Sąd akcie oskarżenia.

Z kolei obrońca Jacka W. z uwagi na to, że prokurator odczytał akt oskarżenia o zmienionej treści, a którego jego klient nie otrzymał, złożył wniosek formalny o umorzenie postępowania w tej sprawie.

Sąd do tego wniosku odniesie się po przerwie w rozprawie, którą zarządził do dnia 27 lutego 2018 r. do godz. 10.

Przypomnijmy, że Jacek W. został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Suwałkach na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1999 r. Tomasza S. z Suwałk. Jego rozkawałkowane zwłoki miał ukryć w różnych miejscach m.in. utopić w jeziorze Pluszne pod Olsztynem. Gdy w styczniu 2014 r. w innym miejscu odkryto szkielet mężczyzny, który został zidentyfikowany jako rzeczywisty Tomasz S., Sąd Najwyższy wznowił postępowanie w sprawie zabójstwa  i w marcu 2015 r. przekazał sprawę oskarżonego Jacka W. do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 22 lutego 2018 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.