Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Nie będzie procesu za wywieszenie plakatów podczas protestu
Nie będzie procesu za wywieszenie plakatów podczas protestu PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Giżycku V Zamiejscowy Wydział Karny w Węgorzewie odmówił wszczęcia postępowania przeciwko mieszkance gminy Węgorzewo obwinionej o wywieszenie plakatów w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym w dniu ogólnopolskiego protestu kobiet.

Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie wniosła do Sądu o ukaranie Elizy B. – P. za to, że w dniu 17 stycznia 2018 r. około godz. 10.35 w Węgorzewie na ulicy Krzywej, na metalowych barierkach ochronnych przy budynku umieściła w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym napisy (tj. za czyn z art. 63a§1 kw).

Sąd Rejonowy w Giżycku V Zamiejscowy Wydział Karny w Węgorzewie postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2018 r. odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie uznając, że czyn zarzucany obwinionej nie zawiera znamion wykroczenia.

Sąd Rejonowy ustalił, że w dniu 17 stycznia 2018 r. Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował Czarną Środę. Organizowane w całej Polsce protesty kobiet były związane z odrzuceniem przez Sejm projektu „Ratujmy Kobiety” i akceptacją „Zatrzymaj Aborcję”. W dniu wyznaczonym na protest Eliza B. – P. wywiesiła plakaty na barierkach ochronnych przed budynkiem przy ul. Krzywej na wprost Biura Poselskiego PiS, choć nie miała na to zgody zarządcy budynku. Kobieta wyjaśniła, że chciała w ten sposób wyrazić swoje poglądy.

Sąd uzasadniając decyzję o odmowie wszczęcia postępowania przeciwko Elizie B.-P. wskazał, że obwiniona czynnie włączyła się w ogólnopolski protest kobiet. Dlatego zdaniem Sądu, czyn popełniony przez nią, właśnie ze względu na kontekst sytuacyjny zdarzenia, motywy i pobudki jej działania, pozbawiony jest cechy społecznej szkodliwości, a tym samym nie wyczerpuje znamienia wykroczenia. W ocenie Sądu obwiniona realizowała jedynie swoje prawo do krytyki społecznej. Wolność słowa, czy wolność wypowiedzi, stanowi jedną z tradycyjnych swobód wolnościowych i została zagwarantowana w art. 54 Konstytucji RP.

Sąd zwrócił również uwagę, że TK wielokrotnie podkreślał, że swoboda wypowiedzi jest jednym z fundamentów społeczeństwa demokratycznego, warunkiem jego rozwoju i samorealizacji jednostek oraz, że swoboda ta nie może ograniczać się do informacji i poglądów, które są odbierane przychylnie albo postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 6 kwietnia 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.