Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara więzienia za napad na olsztyńskiego taksówkarza
Kara więzienia za napad na olsztyńskiego taksówkarza PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r. skazał 25-letniego Łukasza G. na karę 3 lat pozbawienia wolności za próbę wymuszenia rozbójniczego na olsztyńskim taksówkarzu. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 7 września 2017 r. w Olsztynie. Łukasz G. będąc pod wpływem alkoholu około godz. 23 podszedł do Tomasz Ł., kierowcy taksówki, który akurat był na myjni w okolicach restauracji Pirat przy ul. Bałtyckiej, i poprosił o możliwość podwiezienia na Stare Miasto. Taksówkarz zgodził się. W pewnym momencie, podczas jazdy ul. Grunwaldzką, Łukasz G. złapał kierowcę za szyję i przystawił mu do niej nóż. Jego zamiarem było zmuszenie taksówkarza do niepobierania opłaty za przejazd. Tomasz Ł. zdołał jednak zatrzymać auto i obezwładnić napastnika trzymając go aż do przyjazdu policji.

Łukaszowi G. prokurator zarzucił usiłowanie wymuszenia rozbójniczego wobec kierowcy taksówki (tj. czyn z art. 13 §1 kk w zw. z art. 282 kk w zw. z art. 64 §1 kk). G. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia tego przestępstwa. Wyjaśnił, że dojeżdżając taksówką do Starego Miasta uświadomił sobie, że nie ma pieniędzy na opłacenie przejazdu (koszt przejazdu to 60,60 zł), a przystawiając kierowcy nóż do szyi chciał go tylko przestraszyć i wysiąść z auta.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r. skazał 25-letniego Łukasza G. na karę 3 lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego obowiązek naprawienia szkody, poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego Tomasz Ł. kwoty 2560, 60 zł.

Powyższy wyrok zapadł po uprzednim złożeniu przez obronę wniosku o skazanie Łukasza G. bez przeprowadzania postępowania dowodowego, do którego przychylił się zarówno prokurator, jak i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego oraz pokrzywdzony taksówkarz.

Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia podkreślił, że przyłożenie przez Łukasza G. noża do szyi kierowcy było przeżyciem wysoce stresującym dla pokrzywdzonego. Dlatego kara wymierzona oskarżonemu jest dość surowa, ale jednocześnie adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu, jak również do stopnia zawinienia.

Sąd wskazał, że Łukasz G. pomimo młodego wieku ma już dosyć bogatą kartę karną, ale wydając wyrok miał też na uwadze, że oskarżony bardzo szybko przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził skruchę i żal oraz przeprosił pokrzywdzonego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 17 maja 2018 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.