Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Ruszył proces ws. o czynienie przygotowań do zamachu na konstytucyjne organy RP
Ruszył proces ws. o czynienie przygotowań do zamachu na konstytucyjne organy RP PDF Drukuj artykuł


W dniu 22 maja 2018 r.
przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces przeciwko Wojciechowi K. podejrzanemu m.in. o czynienie przygotowań do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podlaski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku w dniu 8 lutego 2018 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom, w tym Wojciechowi K., mieszkańcowi powiatu olsztyńskiego podejrzanemu m.in. o czynienie przygotowań do zamachu na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej (tj. o czyn z art. 128 § 2 kk w zb. z art. 171 §1 kk w zb. z art. 263 §2 kk).

Według prokuratury, Wojciech K. przygotowywał się do tego przestępczego działania od września 2014 r. do stycznia 2017 r. posiadając i gromadząc w miejscu swojego zamieszkania, bez wymaganego zezwolenia, setki kilogramów substancji wybuchowych (np. nitrometan), a także substancji, które mogą być użyte do wyrobu materiałów wybuchowych (np. gliceryna) oraz przyrządy wybuchowe (lonty, spłonki). Zgromadzone przez niego chemikalia mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu ludzi albo mienia w wielkich rozmiarach.

Wojciech K. w tym samym celu, w oparciu o uzyskane pozwolenie na broń, miał także nabyć i posiadać 25 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru, w tym szczególnie niebezpieczne karabinki automatyczne oraz broń przystosowaną do strzelania z użyciem tłumika. Z ustaleń prokuratury wynika również, że podejrzany kupował i gromadził amunicję w łącznej ilości około 25 tys. sztuk, w tym szczególnie niebezpieczną amunicję z rdzeniem stalowym.

Trzy pozostałe zarzuty przedstawione Wojciechowi K. dotyczą handlu amunicją bez wymaganego zezwolenia, udostępnienia broni i amunicji osobom nieuprawnionym oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie.

Wojciech K. został zatrzymany w dniu 7 czerwca 2016 r. i od tego czasu przebywa w areszcie. Przesłuchany wielokrotnie w charakterze podejrzanego ostatecznie nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów.

Aktem oskarżenia w tej sprawie został objęty także Artur Ć., mieszkaniec Warszawy podejrzany o posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia. Dwaj pozostali oskarżeni, Krzysztof G. oraz Tadeusz B.,  to mieszkańcy województwa śląskiego. Obu mężczyznom prokuratura zarzuca m.in. nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 22 maja 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Sąd, po odczytaniu przez prokuratora aktu oskarżenia, wyłączył jawność rozprawy na czas składania wyjaśnień przez oskarżonych. Sąd podjął taką decyzję, ponieważ uznał, że prowadzenie rozprawy jawnie w tej części mogłoby naruszyć ważny interes państwa.

Kolejny termin rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na dzień 23 maja 2018 r. na godz. 9.15 (sala 117). Tego dnia Sąd będzie kontynuował odbieranie wyjaśnień od oskarżonych.

Dodajmy, że materiał dowodowy w tej sprawie jest bardzo obszerny. Akta sprawy liczą 53 tomy, czyli około 11 tys. kart.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 22 maja 2018 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.