Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara 25 lat więzienia za próbę zabójstwa w Ornecie
Kara 25 lat więzienia za próbę zabójstwa w Ornecie PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 22 maja 2018 r. skazał Sebastiana K. na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności za m.in. usiłowanie zabójstwa kobiety.

Prokuratura Rejonowa w Lidzbarku Warmińskim w dniu 27 grudnia 2017 r. przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi K. (ur. w 1988 r.) podejrzanemu o dokonanie trzech przestępstw.

Najpoważniejszy zarzut dotyczył usiłowania zabójstwa Agaty R. w nocy z 31 sierpnia na 1 września 2017 r. w Ornecie. Według ustaleń prokuratury Sebastian K. i pokrzywdzona tego wieczoru spożywali alkohol w towarzystwie jeszcze innych osób, w domu swojego sąsiada. W późnych godzinach nocnych opuścili mieszkanie sąsiada i samochodem należącym do oskarżonego udali się na teren nieczynnego wysypiska śmieci, gdzie doszło między nimi do kontaktów intymnych. Następnie Agata R. miała zarzucić Sebastianowi K., że ten nie może mieć dzieci. Oskarżony wpadł wówczas w szał i zaczął bić pokrzywdzoną rękoma i kopać nogami po całym ciele, a ponadto uderzył ją w głowę twardym narzędziem oraz dusił paskiem.

Gdy pokrzywdzona nie dawała oznak życia, Sebastian K. postanowił umieścić ją w samochodzie. W tym celu wlókł jej ciało po ziemi do pojazdu. Następnie pojechał do domu swojej matki oświadczając jej, że zabił Agatę R., po czym ponownie pojechał na wysypisko.

Powiadomiona o tym policja jeszcze tej samej nocy odnalazła i po pościgu zatrzymała Sebastiana K.. W pojeździe oskarżonego funkcjonariusze znaleźli nieprzytomną Agatę R. W wyniku przemocy ze strony oskarżonego doznała ona poważnych obrażeń ciała w postaci m.in. kilku głębokich ran tłuczonych głowy oraz licznych rozległych otarć naskórka na tułowiu, szyi, rękach i nogach, co realnie zagrażało jej życiu. Wezwana na miejsce załoga karetki podjęła czynności ratunkowe, a następnie przewiozła pokrzywdzoną do szpitala w Olsztynie. Dzięki udzielonej pomocy medycznej kobieta przeżyła.

Na Sebastianie K. ciążyły jeszcze dwa inne zarzuty: prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz kierowania gróźb karalnych wobec Agaty R. w dniu 28 sierpnia 2017 r.

Sebastian K. już w toku prokuratorskiego śledztwa przyznał się do tego, że krytycznej nocy uderzał Agatę R., ale zaprzeczył, aby działał z zamiarem zabójstwa. Nie przyznał się również do tego, aby wcześniej groził jej śmiercią.

Sebastian K. w trakcie procesu przed Sądem Okręgowym w Olsztynie także zaprzeczył, aby jego zamiarem było pozbawienie życia Agaty R. Sąd jednak krytycznie podszedł do tych wyjaśnień oskarżonego i wyrokiem z dnia 22 maja 2018 r. uznał go za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów, z tym ustaleniem, że Sebastian K. uderzał pokrzywdzoną w głowę nieustalonym twardym narzędziem wielokrotnie, tj. nie mniej niż pięć razy. Sąd skazał go za to na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności, a także orzekł wobec oskarżonego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5 tys. zł oraz zakazał oskarżonemu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat.

Sąd wymierzając karę wskazał m.in. na brutalny sposób działania oskarżonego oraz wielokrotną uprzednią karalność, w tym za przestępstwo podobne. W ocenie Sądu jest to kara surowa, ale adekwatna do winy oskarżonego oraz stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 29 maja 2018 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.