Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Mechanik spod Olsztyna skazany na karę 8 lat więzienia za oszustwa
Mechanik spod Olsztyna skazany na karę 8 lat więzienia za oszustwa PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 24 maja 2018 r. skazał Radosława T. na karę 8 lat pozbawienia wolności za oszustwa związane z oferowaniem sprowadzenia różnego rodzaju pojazdów z zagranicy. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ pod koniec września 2017 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Radosławowi T. podejrzanemu o dokonanie w okresie od maja 2012 do 2017 roku 15 oszustw (tj. o czyny z art. 286§ 1 kk). Przestępstwa zarzucane oskarżonemu miały polegać na doprowadzeniu pokrzywdzonych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Według ustaleń prokuratury Radosław T. wprowadzał pokrzywdzonych w błąd m.in. co do zamiaru sprowadzenia różnego rodzaju pojazdów z zagranicy, a otrzymane od nich pieniądze przeznaczał na własne nieustalone cele, przy czym z popełnienia tego rodzaju przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodów.

Radosława T. na rozprawie w dniu 9 stycznia 2018 roku złożył obszerne wyjaśnienia, w których nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 24 maja 2018 r. uznał oskarżonego Radosława T. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów (przy czym sąd przyjął, że czyny te stanowią ciąg przestępstw) i skazał go za to na karę 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zasądził od oskarżonego obowiązek naprawienia szkody na rzecz 9 pokrzywdzonych w kwotach od 6,8 do 85 tys. zł.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że Radosław T. już wcześniej był karany za podobne przestępstwa. W dniu 18 września 2017 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go za cztery podobne czyny na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności (sygn. akt II K 476/16). Wyrok został zaskarżony przez obrońcę oskarżonego, ale w dniu 18 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał to rozstrzygnięcie w mocy.

Natomiast w dniu 5 lutego 2018 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Radosława T. na karę 3 lat pozbawienia wolności za dokonanie 7 oszustw związanych z oferowaniem sprowadzenia pojazdów z zagranicy (sprawa o sygn. akt II K 121/17). Wyrok Sądu Rejonowego został jednak zaskarżony przez obrońcę oskarżonego oraz prokuratora. W dniu 14 czerwca 2018 r. na godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym została zaplanowana rozprawa apelacyjna w tej sprawie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 30 maja 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.