Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok w sprawie o nieopłacenie podatku VAT
Wyrok w sprawie o nieopłacenie podatku VAT PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 30 maja 2018 r. skazał 7 osób w sprawie o nieopłacenie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy. Wyrok nie jest prawomocny.

Najsurowsza kara w tej sprawie, 8 lat pozbawienia wolności oraz grzywna wysokości 64,8 tys. zł, została orzeczona wobec Dominika B. Najpoważniejsze z przedstawionych mu zarzutów dotyczyły udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, działających w latach 2011-2012 w Olsztynie, a także w innych miejscach w kraju i za granicą, których celem było popełnianie przestępstw związanych z uszczupleniem majątku Skarbu Państwa o należny podatek VAT. Mechanizm tych oszustw – potocznie nazywanych „karuzelami VAT” - polegał na tym, że działalność związana z obrotem paliwami była realna. Jednak w celu uniknięcia odprowadzenia należnego podatku VAT z tego tytułu, wykazywano jednocześnie prowadzenie innej, fikcyjnej działalności gospodarczej związanej z handlem odzieżą oraz tlenkiem magnezu. W ramach tej fikcyjnej działalności zakładano spółki, które miały prowadzić przypadkowe osoby, tzw. słupy, a następnie tworzono fałszywą dokumentację księgowo-rachunkową, żeby wykazać, że Skarbowi Państwa nie należy się podatek VAT. Tego rodzaju działania sprawcy określali jako „optymalizację podatkową”, a w rezultacie doprowadziło to do nieopłacenia blisko 13 mln zł należnego podatku.

Sąd orzekł wobec Dominika B. również środek karny w postaci ściągnięcia równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości prawie 5,5 mln zł oraz w kwocie blisko 7,2 mln zł solidarnie z Wojciechem Z., który w tej samej sprawie został skazany na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz karę łączną grzywny w kwocie 30 tys. zł.

Sąd Okręgowy w Olsztynie tym samym wyrokiem skazał także Emila Z. na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 3 tys. zł grzywny, Piotra Sz.  na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 5 lat oraz 1 tys. zł grzywny, Krzysztofa Ch. na karę łączną 2 lat więzienia w zawieszeniu na okres 5 lat oraz 3 tys. zł grzywny, Waldemara B. na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 4 lat, Halinę D. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat oraz grzywna w wysokości 1,5 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 5 czerwca 2018 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.