Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok za złamanie zakazu handlu w niedzielę
Wyrok za złamanie zakazu handlu w niedzielę PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Bartoszycach skazał przedsiębiorcę Annę Z. za to, że wbrew zakazowi handlu w niedzielę powierzyła pracę w swoim sklepie dwóm zatrudnionym osobom, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach wyrokiem z dnia 28 maja 2018 r. r. uznał Annę Z. za winną tego, że prowadząc sklep w Bartoszycach w niedzielę 18 marca 2018 r. (trzecią – przedostatnią niedzielę miesiąca) wbrew zakazowi powierzyła dwóm zatrudnionym osobom wykonywanie pracy sprzedawcy (tj. wykroczenia z art. 10 ust. 1 w związku z art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni).

Sąd Rejonowy odstąpił jednak od wymierzenia kary, wskazując w pisemnym uzasadnieniu wyroku, że obwiniona niewątpliwie dopuściła się zarzucanego jej czynu motywowana chęcią osiągnięcia nielegalnego dochodu, co jednakże biorąc pod uwagę charakter prowadzonej przez nią działalności, nie może wymagać jedynie piętnowania.

Sąd Rejonowy zwrócił uwagę, że Anna Z. od wielu lat prowadzi sklep spożywczo – monopolowy czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i zapewne w ten tylko sposób może rywalizować z coraz to mocniej naciskającą konkurencją w postaci chociażby supermarketów. Tym samym oczywistym jest, iż w wypadku zakazu handlu w niedziele i święta musiałaby liczyć się z utratą znacznej części dochodów, a co za tym idzie poszukiwanie przez nią możliwości zniwelowania ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. było dla niej niezwykle ważne.

Sąd Rejonowy podkreślił również, że ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta, uchwalona została w dość szybkim tempie, a jej wejście w życie nie zostało poprzedzone jakąkolwiek kampanią informacyjną, która chociażby w nieznaczny sposób wpływałaby na świadomość często nie mających zbyt wielkiego doświadczenia prawniczego przedsiębiorców, umożliwiając uniknięcia im nieprawidłowego interpretowania nowych przepisów, tym samym chroniąc ich od popełnienia nielegalnych zachowań.

Wyrok jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 19 lipca 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.