Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd wyznaczył terminy rozprawy w sprawie o napad i pobicie w Giżycku
Sąd wyznaczył terminy rozprawy w sprawie o napad i pobicie w Giżycku PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył dwa terminy rozprawy w sprawie o rozbój i pobicie dwóch obywateli amerykańskich w Giżycku w grudniu 2017 roku. Na ławie oskarżonych zasiądą dwaj młodzi mężczyźni.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Giżycku w dniu 18 maja 2018 r. przesłał do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Hubertowi Ch. oraz 21-letniemu Bartłomiejowi K. Obaj mężczyźni są podejrzani o to, że w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. w centrum Giżycka bez powodu pobili obywatela amerykańskiego Marka M., uderzając go pięściami i kopiąc po całym ciele (tj. o czyn z art. 158 §1 kk w zw. z art. 57a §1 kk).

Hubert Ch. dodatkowo będzie odpowiadał za to, że wkrótce po pobiciu Marka M. bez żadnego powodu zaatakował również jego towarzysza Aarona T., amerykańskiego żołnierza, któremu następnie zabrał pieniądze w kwocie 40 euro, telefon komórkowy oraz dokumenty (tj. za czyn z art. 280 §1 kk i art. 156 §1 pkt 2 kk w zw. z art. 57a §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk). Żołnierz armii USA w wyniku tej napaści doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci m.in. wieloodłamowego złamania kości czołowej i lewego oczodołu.

Prokurator zarzucił Hubertowi Ch. także zniszczenie dokumentów skradzionych wcześniej Aaronowi T. (tj. czyn z art. 276 kk) oraz udział w pobiciu Tomasza J.  w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku (tj. czyn z art. 158 §2 kk w zb. z art. 156 §1 pkt 2 w zw. z art. 11 §2 kk).

Z kolei Bartłomiejowi K. dodatkowo został przedstawiony zarzut udziału w pobiciu Pawła K., do którego doszło również w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku (tj. czyn z art. 158 §1 kk).

Hubert Ch. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się jedynie częściowo do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Natomiast przesłuchany w charakterze podejrzanego Bartłomiej K. przyznał się tylko do pobicia Pawła K.

Hubert Ch. przebywa w tymczasowym areszcie od grudnia 2017 r. Z kolei Bartłomiej K. postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 12 stycznia 2018 r. został zwolniony z tymczasowego aresztu. 

Jednocześnie informuję, że Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył już dwa terminy rozprawy w tej sprawie: 9 i 10 października 2018 r. na godz. 9.15 w sali 117. W pierwszym dniu procesu Sąd planuje przesłuchać oskarżonych, pokrzywdzonych oraz 9 świadków, a w kolejnym dniu – 5 świadków.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 9 sierpnia 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.