Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wniosek złożony w trybie wyborczym oddalony
Wniosek złożony w trybie wyborczym oddalony PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 24 września 2018 r. oddalił wniosek jednego z kandydatów na Prezydenta Olsztyna złożony w trybie wyborczym przeciwko autorom artykułu prasowego, jaki ukazał się w Gazecie Wyborczej na jego temat.

W dniu w 19 września 2018 r. jeden z kandydatów w wyborach na Prezydenta Olsztyna złożył do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek na podstawie art. 111 §1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. kodeks wyborczy (Dz.U 2018.754).

Wniosek został skierowany przeciwko dwóm lokalnym dziennikarzom, współautorom artykułu pt. „Olsztyna gwałt nie razi”, który w dniu 13 września 2018 r. ukazał się na łamach Gazety Wyborczej zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wskazany artykuł odnosił się do osoby wnioskodawcy, jako jednego z kandydatów w wyborach na Prezydenta Olsztyna. Wnioskodawca podniósł, że część informacji zawartych w powyższym artykule prasowym nie polega na prawdzie, dlatego wniósł m.in. o zakazanie ich rozpowszechniania i sprostowanie, a także nakazanie uczestnikom wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego kwoty 5 tys. zł celem zadośćuczynienia.

Uczestnicy postępowania wnieśli o oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 24 września 2018 r. oddalił wniosek. Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia odniósł się m.in. do merytorycznej strony złożonego wniosku. W ocenie Sądu w analizowanym artykule Gazety Wyborczej wskazano na fakty, które nie rozmijają się z rzeczywistością.

Postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne i służy na nie zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 24 września 2018 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.