Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Rozpoczął się proces w sprawie o napad i pobicie w Giżycku
Rozpoczął się proces w sprawie o napad i pobicie w Giżycku PDF Drukuj artykuł


W dniu 9 października 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces dwóch młodych mężczyzn podejrzanych w sprawie
o rozbój i pobicie dwóch obywateli amerykańskich w Giżycku w grudniu 2017 roku.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Giżycku w dniu 18 maja 2018 r. przesłał do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Hubertowi Ch. oraz jego rówieśnikowi Bartłomiejowi K. Obaj mężczyźni zostali oskarżeni o to, że w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. w centrum Giżycka bez powodu pobili obywatela amerykańskiego Marka M., uderzając go pięściami i kopiąc po całym ciele (tj. o czyn z art. 158 §1 kk w zw. z art. 57a §1 kk).

Hubert Ch. dodatkowo odpowiada za to, że wkrótce po pobiciu Marka M. bez żadnego powodu zaatakował również jego towarzysza Aarona T., amerykańskiego żołnierza, któremu następnie miał zabrać pieniądze w kwocie 40 euro, telefon komórkowy oraz dokumenty (tj. za czyn z art. 280 §1 kk i art. 156 §1 pkt 2 kk w zw. z art. 57a §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk). Żołnierz armii USA w wyniku tej napaści doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci m.in. wieloodłamowego złamania kości czołowej i lewego oczodołu.

Prokurator zarzucił Hubertowi Ch. także zniszczenie dokumentów skradzionych wcześniej Aaronowi T. (tj. czyn z art. 276 kk) oraz udział w pobiciu Tomasza J.  w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku (tj. czyn z art. 158 §2 kk w zb. z art. 156 §1 pkt 2 w zw. z art. 11 §2 kk).

Z kolei Bartłomiejowi K. dodatkowo został przedstawiony zarzut udziału w pobiciu Pawła K., do którego doszło również w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku (tj. czyn z art. 158 §1 kk).

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 9 października 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Hubert Ch. w trakcie rozprawy przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, poza dokonaniem zaboru pieniędzy i telefonu Aarona T., a następnie złożył wyjaśnienia i przeprosił pokrzywdzone osoby.

Sąd w tym samym dniu odebrał wyjaśnienia także od oskarżonego Bartłomieja K., który przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i przeprosił pokrzywdzonych za swoje zachowanie.

Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na dzień 10 października na godz. 9.15 w sali 117.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 9 października 2018 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.