Strona główna Aktualności Warmińsko-Mazurskie Spotkania Sędziów, Mediatorów i Obywateli
Warmińsko-Mazurskie Spotkania Sędziów, Mediatorów i Obywateli PDF Drukuj artykuł


Już w najbliższy poniedziałek, 15 października 2018 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie rozpoczyna się Tydzień Mediacji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dyżury oraz organizowane po raz pierwszy otwarte spotkania obywateli z sędziami i mediatorami.

W związku z przypadającym na dzień 18 października 2018 r. Międzynarodowym Dniem Mediacji oraz Tygodniem Mediacji w dniach od 15 do 19 października 2018 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbędzie się szereg wydarzeń, w tym otwarte spotkania, których celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego, taniego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Dyżury mediatorów
Z tej okazji profesjonalni mediatorzy będą pełnili od poniedziałku do piątku dyżury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Punkt dyżuru mediatorów jest usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.
Godziny dyżurów mediatorów przedstawiają się następująco: poniedziałek w godz. 9.30-12; wtorek w godz. 9-14; środa w godz. 9.30-11; czwartek w godz. 9.30-13); piątek w godz. 9.30-14.

Otwarte spotkania dla obywateli
Ale to nie koniec wydarzeń w ramach Tygodnia Mediacji. Sąd Okręgowy w Olsztynie (przy współpracy Ośrodka Mediacji Gospodarczych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie, Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Olsztynie, Stowarzyszenia Mediatorów Polskich oraz mediatorów z listy stałych mediatorów) organizuje po raz pierwszy cykl trzech otwartych Warmińsko-Mazurskich Spotkań Sędziów, Mediatorów i Obywateli, na które serdecznie zapraszamy wszystkich obywateli zainteresowanych tematyką mediacji.
Warmińsko-Mazurskie Spotkania Sędziów, Mediatorów i Obywateli odbędą się w sali konferencyjnej Sądu Okręgowego w Olsztynie, na V piętrze budynku sądu.
Pierwsze spotkanie zaplanowano na poniedziałek 15 października 2018 r. W godz. 10 i 11 mediatorzy wygłoszą wykłady, w trakcie których postarają się w dostępny sposób przekazać słuchaczom swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie w zakresie mediacji.
Dwa kolejne otwarte spotkania odbędą się w dniach 18 i 19 października 2018 r. w godz. od 10 do 14. Studentów i uczniów zapraszamy szczególnie na spotkanie otwarte w dniu 19 października 2018 r., w którym udział wezmą m.in. specjaliści z mediacji rówieśniczej. 

Co daje mediacja?
Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje.

Mediacja w liczbach
W ostatnich latach przybywa mediacji, które do mediatorów kierują sądy. Coraz częściej prowadzi się też mediacje pozasądowe. Mimo to mediacja w naszym kraju jest wciąż mało popularną metodą rozwiązywania sporu.  Podobnie jest w Olsztynie i wielu innych miastach naszego regionu.
Liczba spraw sądowych, które zakończyły się w wyniku postępowań mediacyjnych, w poszczególnych sądach okręgu olsztyńskiego jest liczona zwykle w dziesiątkach, a w niektórych sądach sięga już nawet powyżej 100 w skali roku, co jednak i tak stanowi zaledwie ułamek spraw rozpoznawanych przez te sądy.
Dla przykładu, w 2017 r. w samym Sądzie Okręgowym w Olsztynie skierowano do mediacji 40 spraw, a w sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego (10 sądów) łącznie 320 spraw. Tymczasem od stycznia do końca września 2018 r. w sądzie okręgowym takich spraw było już 35 (8 spraw jest w toku, w 13 sprawach zawarto ugodę, a w 14 sprawach nie zawarto ugody), a w sądach rejonowych naszego okręgu 279 (54 sprawy są w toku, w 122 sprawach zawarto ugodę, a w 103 sprawach nie zawarto ugody).
Najwięcej spraw kieruje się do mediacji w wydziałach rodzinnych (183 sprawy w 2017 r.; 181 spraw od stycznia do końca września 2018 r.), wydziałach gospodarczych (81 spraw w 2017 r.; 41 spraw od stycznia do końca września 2018 r.) i wydziałach cywilnych (21 spraw w 2017 r.; 48 spraw od stycznia do końca września 2018 r.).
Dlatego Tydzień Mediacji oraz towarzyszące mu wydarzenia traktujemy, jako swego rodzaju kampanię informacyjną, której celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego, taniego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Szczegółowy wykaz wydarzeń związanych z obchodami Tygodnia Mediacji znajduje się na internetowej stronie Sądu Okręgowego w Olsztynie (www.olsztyn.so.gov.pl). Poniżej plakat dot. Tygodnia Mediacji:

Mediacje 1

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 12 października 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.