Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Proces oskarżonego o próbę zabójstwa matki w Niedzielę Wielkanocną
Proces oskarżonego o próbę zabójstwa matki w Niedzielę Wielkanocną PDF Drukuj artykuł


W dniu 6 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces Krzysztofa Z. oskarżonego m.in. o usiłowanie zabójstwa swojej matki. Do zdarzenia doszło w dniu 1 kwietnia 2018 r. w Lidzbarku Warmińskim.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim w dniu 31 lipca 2018 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 44-letniemu Krzysztofowi Z. podejrzanemu o popełnienie dwóch przestępstw wobec własnej matki – Jadwigi Z..

Pierwszy zarzut dotyczy naruszenia  w okresie od dnia 17 listopada 2016 r. do dnia 3 kwietnia 2018 r. sądowego nakazu opuszczenia zajmowanego wspólnie z matką mieszkania w Lidzbarku Warmińskim na okres 3 lat oraz zakazu zbliżania się do matki na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres 3 lat (tj. czynu z art. 244 kk). Według ustaleń prokuratury oskarżony, po opuszczeniu aresztu śledczego, wbrew orzeczeniu Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim z dnia 9 listopada 2016 r., którym został on skazany m.in. za znęcanie się nad matką, powrócił do tego mieszkania i przebywał tam razem z pokrzywdzoną.

Drugi zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa Jadwigi Z. w dniu 1 kwietnia 2018 r. w mieszkaniu w Lidzbarku Warmińskim (tj. czynu z art. 13 §1 kk w zw. z art. 148 §1 kk w zb. z art. 157 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk w zw. z art. 64 §1 kk).  Prokurator oskarżył Krzysztofa Z. o to, że działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia swojej matki wielokrotnie uderzał ją po całym ciele i po twarzy pięściami, a także kopał ją nogami. Następnie zacisnął dłonie na jej szyi i dusił ją, uciskając jednocześnie kolanami na jej klatkę piersiową i łamiąc liczne żebra, narażając ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, jednakże zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę obronną pokrzywdzonej.

Według ustaleń prokuratora oskarżony w pewnym momencie zostawił Jadwigę Z. w spokoju, spakował torbę z ubraniami i wyszedł z mieszkania. Do domu miał wrócił w dniu 3 kwietnia 2018 r., aby dowiedzieć się, czy ktoś znalazł jego matkę. Gdy zorientował się, że matka nie żyje próbował popełnić samobójstwo. Policja, która poszukiwała Krzysztofa Z. po ujawnieniu zwłok jego matki w dniu 4 kwietnia 2018 r. przez pracownice ośrodka pomocy społecznej, znalazła go w garażu na terenie Lidzbarka Warmińskiego.

Według ustaleń śledczych przyczyną śmierci Jadwigi Z. było nagłe zatrzymanie krążenia spowodowane zatorem pnia płucnego, które nie miało jednak związku z działaniem Krzysztofa Z. wobec matki.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 6 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Krzysztof Z. w zasadzie przyznał się do popełnienia pierwszego z zarzucanych mu czynów. Jednak wyjaśnił, że nie stosował się do orzeczonych  przez sąd środków karnych dopiero od lutego 2018 r.

Oskarżony nie przyznał się natomiast do tego, że usiłował zabić swoją matkę. Wyjaśnił, że pchnął Jadwigę Z., ale nie chciał jej zabić i nie pamięta, co się dalej działo.

Sąd na rozprawie w dniu 6 listopada 2018 r. przesłuchał biegłych lekarzy oraz 4 świadków . Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na dzień 8 listopada 2018 r. na godz. 9.15 w sali 36.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 7 listopada 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.