Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Postępowanie odwoławcze w sprawie tragicznego wypadku pod Gietrzwałdem
Postępowanie odwoławcze w sprawie tragicznego wypadku pod Gietrzwałdem PDF Drukuj artykuł


W dniu 14 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się rozprawa apelacyjna Andrzeja Ch. oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł jeden motocyklista, a dwaj inni zostali ranni.

Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło w dniu 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16 w pobliżu miejscowości Gietrzwałd. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 41-letni motocyklista, a dwaj inni motocykliści zostali poważnie ranni. O spowodowanie tego wypadku został oskarżony Andrzej Ch., kierowca radiowozu. W ocenie prokuratora policjant nieumyślnie naruszył przepisy o ruchu drogowym w taki sposób, że jadąc służbowym samochodem marki hyundai w kierunku Gietrzwałdu nie dostosował techniki i taktyki jazdy, a także należytej prędkości do panujących intensywnych opadów atmosferycznych i istniejących warunków drogowych (nawierzchnia drogi była nierówna i mokra), czym na łuku drogi w lewo doprowadził do niekontrolowanego przemieszczenia się policyjnego pojazdu na przeciwległy pas ruchu, zderzając się z trzema jadącymi prawidłowo motocyklami.

Andrzej Ch. zarówno w trakcie śledztwa, jak i podczas postępowania przed Sądem nie przyznał się do winy. Podniósł m.in., że pojazd stracił przyczepność z uwagi na nieprawidłowe ogumienie, tj. na przedniej osi były zamontowane opony letnie, a na tylnej osi opony zimowe.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2018 r. uznał Andrzeja Ch. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu (z tym ustaleniem, że z opisu czynu przypisanego oskarżonemu wyeliminował określenie „intensywnych”) i skazał go za to na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwuletni okres próby. Sąd zobowiązał Andrzeja Ch. także do przeproszenia na piśmie pokrzywdzonych oraz orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych Dariusza Ż. i Jana Sz. zadośćuczynienie w kwotach po 5 tys. zł. Sąd również orzekł od Andrzeja Ch. na rzecz Moniki T. nawiązkę w wysokości 25 tys. zł oraz zasądził od oskarżonego koszty sądowe.

Apelacje od wyroku Sądu I instancji złożyli oskarżony i jego obrońca.

W dniu 14 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się rozprawa apelacyjna Andrzeja Ch. Mimo, że jest to postępowanie odwoławcze Sąd II instancji wyjątkowo zgodził się uzupełnić postępowanie dowodowe i tego dnia przesłuchał 1 świadka oraz 2 biegłych, którzy wcześniej wydali opinię w tej sprawie. Obrońca dodatkowo wniósł o przeprowadzenie dowodu z prywatnej opinii rzeczoznawcy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych (opinię przedłożył na rozprawie). Z uwagi na to, że Sąd i oskarżyciele zostali zaskoczeni nowym wnioskiem dowodowym rozprawa została przerwana do dnia 20 listopada 2018 r. na godz. 9.15 (sala 417). W tym czasie Sąd i oskarżyciele zapoznają się ze złożoną opinią.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski - Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 15 listopada 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.