Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Proces kierowcy oskarżonego o śmiertelne potrącenie kobiety
Proces kierowcy oskarżonego o śmiertelne potrącenie kobiety PDF Drukuj artykuł


W dniu 18 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces Jakuba K. oskarżonego o śmiertelne potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Synów Pułku i Orłowicza w Olsztynie.

Do zdarzenia doszło w dniu 25 marca 2018 r. około godz. 19.48 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Synów Pułku z Orłowicza w Olsztynie. O spowodowanie tego wypadku (tj. o czyn z art. 177 §2 kk) został oskarżony Jakub K., kierowca osobowego mercedesa. Według ustaleń prokuratora Jakub K. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w taki sposób, że jadąc ul. Synów Pułku (lewym pasem jezdni w kierunku od ul. Sikorskiego do Orłowicza) nie dostosował prędkości do panujących warunków oraz ominął samochód marki Mazda, którego kierowca ustąpił pierwszeństwa pieszej Karolinie P., która weszła na przejście dla pieszych przechodząc przez ul. Synów Pułku od strony ul. Orłowicza. W rezultacie Jakub K. przednim prawym narożnikiem pojazdu uderzył pieszą. Młoda kobieta w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 18 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Oskarżony Jakub K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, ale odmówił złożenia wyjaśnień i zgodził się jedynie odpowiadać na pytania.

Sąd w pierwszym dniu procesu przesłuchał sześciu świadków oraz rodziców pokrzywdzonej pieszej. Rozprawa w tej sprawie została przerwana do dnia 2 stycznia 2019 r. na godz. 10 (sala 244).

Do akt powyższej sprawy został dołączony również wniosek o ukaranie w sprawie II W 1822/18, który pod koniec listopada br. wpłynął do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jakubowi K. zarzucono w nim kierowanie pojazdem, nie posiadając do tego uprawnienia. Termin rozprawy w powyższej sprawie został wyznaczony na dzień 11 stycznia 2019 r. 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 18 grudnia 2018 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.