Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Oskarżony o zabójstwo w Korszach zostanie umieszczony w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym
Oskarżony o zabójstwo w Korszach zostanie umieszczony w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie umorzył postępowanie karne wobec Mirosława R. oskarżonego o zabójstwo swojego kolegi oraz usiłowanie zabójstwa znajomej kobiety. Sąd ustalił, że mężczyzna w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był całkowicie niepoczytalny.

Mirosław R. został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Adama R. oraz usiłowanie zabójstwa Kingi K.. Do obu tych zdarzeń miało dojść w nocy z 18 na 19 sierpnia 2016 r. w miejscowości Korsze w powiecie kętrzyńskim. Mirosław R. został oskarżony także o uprawę i posiadanie marihuany.

Proces Mirosława R. rozpoczął się w dniu 5 października 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Z uwagi na okoliczności sprawy i jej drastyczny charakter jawność rozprawy została w całości wyłączona. Sąd uznał, że jawność rozprawy mogłaby obrażać dobre obyczaje, a także naruszać ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej w tej sprawie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2018 r. umorzył postępowanie karne wobec Mirosława R. z uwagi na niepoczytalność sprawcy. Sąd ustalił, że Mirosław R. w chwili popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów (przy wyeliminowaniu działania ze szczególnym okrucieństwem z opisu czynu dotyczącego zabójstwa Adama R.) miał zniesioną w stopniu całkowitym zdolność do rozpoznania znaczenia tych czynów oraz do pokierowania swoim postępowaniem. Sąd orzekł również środek zabezpieczający w postaci umieszczenia oskarżonego w zakładzie zamkniętym leczenia psychiatrycznego. Sąd orzekł taki środek, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez Mirosława R. czynu zabronionego o znacznej społecznej szkodliwości.

Wyrok w powyższej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 15 stycznia 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.