Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok uniewinniający w sprawie o antyaborcyjne plakaty
Wyrok uniewinniający w sprawie o antyaborcyjne plakaty PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 16 stycznia 2019 r. uniewinnił Andrzeja W. i Bartłomieja K. obwinionych o wykroczenie związane z rozwieszeniem bilbordów przedstawiających zakrwawione płody ludzkie.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach wyrokiem z dnia 16 października 2018 r. uznał Andrzej W. oraz Bartłomiej K. za winnych tego, że w dniu 15 marca 2018 r. na terenie należącym do jednej z parafii w Węgorzewie, wspólnie rozwiesili nieprzyzwoite obrazy w postaci bilbordów przedstawiających rozszarpane i zakrwawione płody ludzkie (tj. czynu z art. 51 §1 i art. 141 Kodeksu wykroczeń). Sąd Rejonowy ustalił, że obaj obwinieni takim postępowaniem doprowadzili do zgorszenia w miejscu publicznym, za co zostali skazani na karę grzywny w kwocie po 800 zł. Sąd orzekł od każdego z obwinionych także kwotę 1275 zł na rzecz oskarżycieli posiłkowych występujących w tej sprawie.

Obrońca obwinionych wniósł apelację od powyższego rozstrzygnięcia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 16 stycznia 2019 r. zmienił zaskarżony wyrok i uniewinnił Andrzeja W. oraz Bartłomieja K. od popełnienia zarzucanych im wykroczeń.

Sąd Okręgowy podzielił argumentację obrońcy, że działania obwinionych nie stanowiły zakłócenia spokoju lub porządku publicznego w rozumieniu art. 51 §1 i  art. 141 Kodeksu wykroczeń. W ocenie Sądu drugiej instancji nie sposób przyjąć, że prezentowane na bilbordach treści były nieprzyzwoite. Ponadto, rozwieszając bilbordy obwinieni korzystali z gwarantowanego Konstytucją RP i przepisami unijnymi prawa do wyrażania własnych poglądów.  

Wyrok jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 17 stycznia 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.