Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd umorzył postępowanie w sprawie o jazdę autem bez należytego oświetlenia
Sąd umorzył postępowanie w sprawie o jazdę autem bez należytego oświetlenia PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Bartoszycach postanowieniem z dnia 24 stycznia 2019 r. umorzył postępowanie w sprawie Joanny L. obwinionej o jazdę samochodem bez należytego oświetlenia. Orzeczenie w tej sprawie nie jest prawomocne.

W dniu 22 listopada 2018 r. do Sądu Rejonowego w Bartoszycach wpłynął wniosek Komendanta miejscowej jednostki policji o ukaranie Joanny L.

Joanna L. została obwiniona o to, że w dniu 24 listopada 2017 r. między godz. 13 a 14 na drodze gminnej Bartoszyce – Sędławki kierowała samochodem marki Toyota, wiedząc, że pojazd nie był należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia, tj. żarówkę pozycyjną lampy tylnej prawej (tj. o czyn z art. 96 §l pkt. 5 kw).

Sąd Rejonowy w Bartoszycach zarządzeniem z dnia 23 listopada 2018 r. wszczął postępowanie w tej sprawie, natomiast postanowieniem z dnia 24 stycznia 2019 r., na podstawie art. 5 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, umorzył postępowanie przeciwko Joannie L.

W ocenie Sądu Rejonowego z zebranego w tej sprawie materiału dowodowego wynika, że faktycznie Joanna L. będąc właścicielem samochodu osobowego marki Toyota dopuściła się prowadzenia wskazanego pojazdu na drodze publicznej wiedząc, że jej pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia, w tym przypadku w żarówkę tylnej lampy. Sąd zwrócił jednak uwagę, że obwiniona bezpośrednio po zauważaniu braku żarówki udała się do profesjonalisty (tj. do mechanika posiadającego zakład w najbliżej położnej od swojego ówczesnego położenia miejscowości) w celu uzupełnienia tego braku. Sąd Rejonowy w takim zachowaniu obwinionej nie dopatrzył się społecznej szkodliwości czynu.

Nadmienię, że Sądowi rozpoznającemu powyższą sprawę z urzędu znany był dalszy przebieg zdarzeń z udziałem Joanny L. i świadka Cezarego S., jednakże nie miał on znaczenia dla rozstrzygnięcia odpowiedzialności obwinionej o czyn z art.96 § 1 pkt 5 Kodeksu Wykroczeń.

Na postanowienie w tej sprawie służy zażalenie do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 24 stycznia 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.