Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Podejrzany o nawoływanie do zabójstwa prezydenta Olsztyna pozostanie w areszcie
Podejrzany o nawoływanie do zabójstwa prezydenta Olsztyna pozostanie w areszcie PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 1 lutego 2019 r. utrzymał w mocy postanowienie Sądu pierwszej instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Sergiusza P. podejrzanego m.in. o nawoływanie do zabójstwa prezydenta Olsztyna i posiadanie znacznej ilości marihuany.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 16 stycznia 2019 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec Sergiusza P. podejrzanego o posiadanie blisko 400 gramów marihuany i nawoływanie publiczne do popełnienia zbrodni zabójstwa z jednoczesną groźbą pozbawienia życia w stosunku do Prezydenta Miasta Olsztyn.

Sąd Rejonowy podjął taką decyzję w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Stosowanie tymczasowego aresztowania w ocenie Sądu uzasadnione jest grożącą podejrzanemu surową karą. Mając tego świadomość podejrzany może uciec lub ukrywać się skutecznie uniemożliwiając prowadzenie postępowania. Jednocześnie istnieje realna obawa, że podejrzany pozostając na wolności mógłby nakłaniać inne osoby zamieszane w przestępczy narkotykowy proceder do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień.

Obrońca podejrzanego złożył zażalenie na powyższą decyzję.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 1 lutego 2019 r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie. Zdaniem Sądu podjęta decyzja o zastosowaniu wobec Sergiusza P. tymczasowego aresztowania jest w pełni uzasadniona. Sąd odwoławczy w całości zgodził się z argumentacją Sądu Rejonowego, że jedynym środkiem zapobiegawczym, który w pełni efektywnie zabezpieczy prawidłowy tok postępowania karnego jest w aktualnej sytuacji właśnie tymczasowe aresztowanie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 1 lutego 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.