Strona główna Aktualności Za nami V Forum Mediacyjne w Olsztynie
Za nami V Forum Mediacyjne w Olsztynie PDF Drukuj artykuł

  20190222 101008

Kolejne, piąte już Forum Mediacyjne odbyło się w dniu 22 lutego 2019 r. w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób – mediatorów i sędziów sądów okręgu olsztyńskiego.

V Forum Mediacyjne poprowadziła sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Pierwsza część spotkania została poświęcona podsumowaniu działań podejmowanych w sprawie mediacji w 2018 roku. - W stosunku do roku 2017 działalność w tym zakresie uległa znacznej poprawie - oceniła sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska. - Liczba spraw kierowanych do mediacji wzrosła o 100 procent. W Sądzie Okręgowym w 2017 roku odnotowaliśmy tylko 40 takich spraw, podczas gdy w ubiegłym roku mieliśmy ich już 80. Natomiast w Sądach Rejonowych w 2017 roku skierowano do mediacji 226 spraw, a rok później aż 451 spraw.

Cieszyć może również fakt, że niemal co druga mediacja zakończyła się zawarciem ugody. Mimo to odsetek spraw kierowanych do mediacji jest wciąż niski i stanowi jedynie ułamek procenta wszystkich prowadzonych postępowań sądowych.

Sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska przypomniała również, że w minionym roku na parterze budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie został uruchomiony stały Punkt Mediatora, w którym dyżurują mediatorzy. Punkt jest dostępny dla każdej osoby zainteresowanej mediacją.

Do pozytywnych działań należy zaliczyć również nową, stosowaną w sądach okręgu olsztyńskiego od ub. roku praktykę w zakresie informowania o możliwościach, sposobach i kosztach skorzystania z mediacji. Informacja o postępowaniu mediacyjnym, która we wcześniejszych latach była wysyłana stronom na zwykłym białym papierze, jest obecnie umieszczana na osobnej, błękitnej karcie. Dzięki temu strony z łatwością znajdują ją w natłoku innych urzędowych informacji. - Od 2018 r. z informacją o mediacji docieramy do szerszego grona osób także poprzez wyświetlanie jej na elektronicznych wokandach Sądu Okręgowego – dodała na koniec sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska.

W drugiej części spotkania głos zabrał dr Paweł Drembkowski, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Olsztynie. Dr Paweł Drembkowski wyjaśnił, czym konkretnie zajmuje się kierowana przez niego placówka i zachęcał mediatorów do korzystania z oferowanych przez nią możliwości. - Naszym zadaniem jest koordynacja mediacji na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego – mówił. – Mamy do dyspozycji sale wyposażone w sprzęt do mediacji zdalnej. Zapewniamy mediatorom miejsce do prowadzenia mediacji – to nasz podstawowy cel działania. Centrum zajmuje się także przeprowadzaniem szkoleń dla sędziów, prokuratorów i mediatorów. Jednym z elementów jego działań jest również szeroko pojęta edukacja mediacyjna.

Piąte spotkanie sędziów i mediatorów zakończyło się dyskusją i wnioskami dotyczącymi dalszej współpracy oraz dalszych działań w zakresie mediacji.

Poniżej pozostałe zdjęcia z V Forum Mediacyjnego w Olsztynie:

20190222 101034

20190222 101118

20190222 101222

20190222 102734

Jednocześnie przypomnę, że IV Forum Mediacyjne w Olsztynie odbyło się w dniu 18 stycznia 2019 r.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 27 lutego 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.