Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sprawcy zuchwałej próby napadu rabunkowego prawomocnie skazani
Sprawcy zuchwałej próby napadu rabunkowego prawomocnie skazani PDF Drukuj artykuł


Na kary po 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie dwóch młodych mężczyzn – Łukasza Z. i Huberta D. - oskarżonych o próbę napadu rabunkowego w centrum Kętrzyna. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło 12 sierpnia 2018 r. w Kętrzynie. Pokrzywdzeni Radosław Z. i Marcin L. tego dnia przyjechali do Kętrzyna i udali się do jednego z salonów gier położonych na terenie miasta. Około godz. 19 jeden z nich wygrał kwotę ponad 7 tys. zł. Jednak z uwagi na brak takiej gotówki w salonie gier, pokrzywdzeni umówili się z osobą sprawującą w tym czasie opiekę nad salonem, że po wygraną przyjdą do lokalu ponownie za kilka godzin. Tej rozmowie przysłuchiwał się obecny w salonie 21-letni Hubert D., który następnie skontaktował się ze swoim 18-letnim kolegą Łukaszem Z., proponując mu, że mogą napaść na obu mężczyzn i zabrać im pieniądze.

Sąd Okręgowy w Olsztynie ustalił, że Hubert D. w tym celu wziął z domu dwie pałki - jedną gumową a drugą metalową, teleskopową zakończoną metalowym wałkiem o grubości 1,6 cm, którą dał Łukaszowi Z.. Gdy około godz. 22 pokrzywdzeni odebrali wygraną i opuścili salon gier, zostali zaatakowani przez Łukasz Z. i Huberta D. na jednej z pobliskich ulic w centrum Kętrzyna. Łukasz Z. powiedział do pokrzywdzonych „dawać pieniądze” i jednocześnie zaczął uderzać Radosława Z. (miał przy sobie 2 tys. zł) metalową pałką po głowie i całym ciele. Z kolei Hubert D. zamachnął się gumową pałką na Marcina L., ale w niego nie trafił. Następnie użył wobec niego gazu, także bezskutecznie. Ostatecznie Marcin L. zdołał schronić się w salonie gier. Natomiast Radosławowi Z. w tym czasie udało się wytrącić Łukaszowi Z. metalową pałkę z rąk i zmusić napastnika do ucieczki.

Obaj sprawcy kilka dni po tym zdarzeniu zostali zatrzymani i osadzeni. Prokurator przedstawił im zarzut usiłowania dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia (tj. czyn z art. 13 §1 kk w zw. z art. 280 §2 kk w zb. z art. 157 §2 kk w zw. z art. 11 §2 kk). Łukaszowi Z. dodatkowo zarzucił dokonanie kilku kradzieży, m.in. telefonu o wartości 600 zł, który wypadł Radosławowi Z. ze spodenek podczas szarpaniny.

Sąd Okręgowy w Olsztynie  wyrokiem z dnia 6 lutego 2019 r. uznał Łukasza Z. i Huberta D. za winnych popełnienia zarzucanych im przestępstw i skazał ich za to na kary po 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności. Sąd zadecydował również, że kary pozbawienia wolności orzeczone wobec obu oskarżonych powinny być wykonywane w systemie terapeutycznego oddziaływania dla osób uzależnionych od środków odurzających. Sąd orzekł także od każdego z oskarżonych po 2,5 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonych Radosława Z. i Marcina L. Od oskarżonego Łukasza Z. dodatkowo zostały zasądzone kwoty od 590 zł do 640 zł na rzecz osób pokrzywdzonych dokonanymi przez niego kradzieżami.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 1 marca 2019 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.