Strona główna Aktualności Dzień Przedsiębiorczości w Sądzie Okręgowym w Olsztynie
Dzień Przedsiębiorczości w Sądzie Okręgowym w Olsztynie PDF Drukuj artykuł

 

20190320 102019

W dniu 20 marca 2019 r. blisko 50 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych odwiedziło Sąd Okręgowy w Olsztynie w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak wygląda praca w sądzie, a także wziąć udział w symulacji rozprawy.

W dniu 20 marca 2019 r. kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie oraz Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie spędziła Dzień Przedsiębiorczości w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Młodzi ludzie w tym czasie poznali podstawowe zasady funkcjonowania sądu i wymierzania sprawiedliwości.

Pracownicy sądu w pierwszej kolejności pokazali uczniom, jak wygląda znajdujący się na parterze budynku Przyjazny Pokój Przesłuchań. Kierownik Oddziału Administracyjnego Katarzyna Turkowska oraz starszy inspektor Mirosława Witkowska wyjaśniły im, że to przytulne, pełne zabawek pomieszczenie ma za zadanie sprawić, aby przesłuchiwane osoby małoletnie czuły się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Na parterze budynku młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć także salę rozpraw nr 36 — bardzo nowoczesną i zarazem największą w tutejszym Sądzie. Następnie przenieśli się piętro wyżej do sali rozpraw nr 117, gdzie pracownicy sądu umożliwili im udział w symulacji rozprawy karnej dotyczącej zbrodni usiłowania zabójstwa młodej dziewczyny, której miała dopuścić się koleżanka pokrzywdzonej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę prokuratora, oskarżonego, adwokata, świadków oraz sądu. Dzięki ich pomysłowości w trakcie niemal godzinnej rozprawy w sprawie było co najmniej kilka niespodziewanych zwrotów akcji. Jednak ostatecznie wobec oskarżonej nie został wydany ani wyrok skazujący, ani uniewinniający, zapadła natomiast decyzja o zawieszeniu postępowania.

Po symulacji uczniowie wzięli udział w quizie z wiedzy o prawie, a następnie spotkali się z sędzią Olgierdem Dąbrowskim-Żegalskim. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie opowiedział młodzieży, dlaczego zdecydował się zostać sędzią i jak wyglądała jego ścieżka kariery zawodowej. Sędzia nie „uchylał” się przy tym od trudnych pytań, takich jak np. o wpływ pracy sędziego na jego życie rodzinne, czy o najtrudniejsze sprawy, w których orzekał.

Na koniec wizyty uczniowie odwiedzili sekretariaty wydziałów Sądu Okręgowego w Olsztynie i inne komórki organizacyjne Sądu, gdzie mogli przyjrzeć się bliżej pracy sądowych urzędników.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 20 marca 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.