Strona główna Aktualności Młodzi plastycy namalowali, jak bezpiecznie ewakuować sąd
Młodzi plastycy namalowali, jak bezpiecznie ewakuować sąd PDF Drukuj artykuł

 
 DSC02228

Ewakuacja bez paniki – pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i Sąd Okręgowy w Olsztynie. Celem konkursu było podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania instytucji publicznej.

„Ewakuacja bez paniki – konkurs plastyczny w celu podniesienia bezpieczeństwa funkcjonowania instytucji publicznej” został skierowany do uczniów Państwowego Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie.

Zadaniem młodych plastyków było wykonanie instrukcji ewakuacji ludzi z budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie. Instrukcje miały być opracowane w dwóch wersjach – dla każdego pracownika sądu oraz dla kierownika komórki organizacyjnej sądu (oddziału, wydziału, biblioteki, itd.). W rezultacie w ciągu kilku miesięcy uczniowie przygotowali kilkanaście różnych projektów. Wszystkie prace były następnie oceniane przez jury konkursu, w którym byli zarówno sędziowie, jak i pracownicy sądu. Jury w szczególności zwracało  uwagę na jasność i przejrzystość instrukcji, ale także na estetykę wykonania oraz walory artystyczne pracy.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 21 marca 2019 r. w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. W spotkaniu, które zbiegło się z obchodami Dnia Wiosny i Patrona Szkoły, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja „plastyka” oraz sędziowie Barbara Kokoryn, Maciej Wasilewski i Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Skąd wziął się pomysł na taki konkurs plastyczny? - Inspiracją było pięć ewakuacji, które w ubiegłych latach odbyły się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie – mówił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie. - Trzy ewakuacje zostały przeprowadzone wskutek fałszywego alarmu, a dwie pozostałe w ramach ćwiczeń. Alarmy wywoływały pewną dezorganizację, ponieważ setki ludzi musiało w bardzo krótkim i w zorganizowany sposób wyjść z budynku. Opuszczając siedzibę sądu za każdym razem korzystaliśmy z instrukcji napisanych „niestrawnym”, urzędowym językiem. Dlatego stwierdziliśmy, że fajnie byłoby, gdyby ktoś, kto ma wyobraźnię, umiejętności plastyczne i poczucie humoru pomógł nam zrobić jasne i czytelne tablice ewakuacyjne — takie, żeby w razie kolejnego alarmu, mimo silnego stresu, nasi pracownicy natychmiast wiedzieli, co mają robić, aby bezpiecznie ewakuować cały budynek i wszystkich znajdujących się w nim ludzi.

Jury konkursu uznało, że uczniowie „plastyka” znakomicie wywiązali się z postawionego przed nimi zadania. Zwyciężczyniami ex aequo zostały Julita Oleszuk i Martyna Klukowska, które w nagrodę za swoje prace otrzymały m.in. bony do wykorzystania w sklepie z artykułami dla plastyków. Natomiast czterem autorom prac jury przyznało równorzędne wyróżnienia oraz drobne upominki.

Zwycięskie instrukcje ewakuacji w kwietniu br. zostały umieszczone w sekretariatach wydziałów i innych wyznaczonych pomieszczeniach na każdym piętrze budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Poniżej prezentujemy dwie instrukcje ewakuacji zaprojektowane przez Julitę Oleszuk:

 

julita oleszuk kierownikpoprawione

 

julita oleszuk pracownik


Poniżej prezentujemy również dwie instrukcje ewakuacji zaprojektowane przez Martynę Klukowską:

MartynaKlukowskaplanszapoprawiona

MartynaKlukowskaplansza2

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 24 kwietnia 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.