Strona główna Aktualności Młodzi recytowali i śpiewali patriotyczne utwory na 100-lecie kurateli sądowej w Polsce
Młodzi recytowali i śpiewali patriotyczne utwory na 100-lecie kurateli sądowej w Polsce PDF Drukuj artykuł

 
20190425 100718

W dniu 25 kwietnia 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyło się Okręgowe Zgromadzenie Kuratorów z okazji 100-lecia Kuratorskiej Służby Sądowej. Nietypowym akcentem spotkania był występ młodzieży z ośrodków kuratorskich utworzonych przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

W dniu 25 kwietnia 2019 r. w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbyło się uroczyste Zgromadzenie Kuratorów Okręgu Olsztyńskiego z okazji 100-lecia Kuratorskiej Służby Sądowej. W spotkaniu uczestniczyli kuratorzy zawodowi okręgu olsztyńskiego, w tym Kurator Okręgowy Hanna Winkel oraz Zastępca Kuratora Okręgowego Iwona Hatowska oraz Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, który zabrał głos na samym początku spotkania przyznał, że 100 lat kurateli sądowej to imponujący jubileusz. – Józef Piłsudski dekretem z dnia 7 lutego 1919 r. wprowadził stałą opiekę sądową, a już w późniejszym okresie zostali powołani kuratorzy – mówił sędzia. – To wskazuje, jak ważna dla nowo powstającej państwowości polskiej była już wtedy służba opiekunów i kuratorów, czyli osób zajmujących się wykonywaniem orzeczeń sądowych. Przestępczość wśród małoletnich w latach powojennych była dużym problemem, ale powołani wówczas opiekunowie sądowi skutecznie sobie z tym problemem poradzili. Kuratela rozwijała się także po drugiej wojnie światowej, aż osiągnęła ten poziom, który mamy dzisiaj.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski w imieniu Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie serdecznie podziękował kuratorom za ich nieocenioną pracę na rzecz wymiaru sprawiedliwości oraz wkład w rozwój kurateli sądowej na terenie właściwości okręgu olsztyńskiego, a także życzył dalszych sukcesów zawodowych w przyszłości. Na ręce pani Hanny Winkel przekazał również list gratulacyjny z życzeniami dalszych sukcesów w sprawowaniu służby kuratorskiej.

Następnie głos zabrała Hanna Winkel, która w pierwszej kolejności przypomniała, że kuratorzy sądowi stanowią służbę i w imieniu państwa działają na rzecz przeciwdziałania skłonnościom do popełniania kolejnych przestępstw, czy czynów karalnych przez osoby, które znalazły się w gestii sądów. Tłumaczyła, że kontakt z kuratorem sądowym powoduje, że takie osoby mogą przemyśleć swoją dotychczasową postawę, poprawić się i w rezultacie szybciej powrócić do społeczeństwa. – Każdy człowiek, który skutecznie się zresocjalizował, każde dziecko, które dzięki naszym wysiłkom pozostało w normalnej rodzinie, byli i są warci naszych wysiłków – podkreśliła Hanna Winkel.

Kurator Okręgowy podczas uroczystości poinformowała o przyznaniu przez Ministra Sprawiedliwości 22 awansów dla kuratorów okręgu olsztyńskiego, które następnie zostały wręczone przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, a także odczytała listy gratulacyjne Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z okazji 100-lecia kurateli sądowej w Polsce, skierowane do wyróżniających się kuratorów zawodowych z całego okręgu olsztyńskiego.

Nietypowym akcentem spotkania był występ artystyczny młodzieży z ośrodków kuratorskich utworzonych przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Chłopcy i dziewczęta z zaangażowaniem recytowali i śpiewali utwory o tematyce patriotycznej, w tym w nowoczesnej, hip-hopowej aranżacji piosenkę „Dziś idę walczyć – Mamo!”, czy też piosenkę „Miasto” z filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.

Młodzież zrobiła ogromne wrażenie na publiczności, za co została nagrodzona gromkimi brawami. Występ artystyczny miał istotne znaczenie i budujący wpływ również na samych wykonawców, którzy mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności przed szerszym gronem publiczności.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 30 kwietnia 2019 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.