Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Rozpoczął się proces w sprawie o zanieczyszczenie Łyny
Rozpoczął się proces w sprawie o zanieczyszczenie Łyny PDF Drukuj artykuł


W dniu 7 maja 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim rozpoczął się proces Przemysława M. oskarżonego o zanieczyszczenie rzeki Łyna w związku z działalnością zakładu mleczarskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim w dniu 11 grudnia 2018 r. skierował do Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim akt oskarżenia przeciwko Przemysławowi M.

Przemysław M. został oskarżony o to, że w okresie od 1 marca 2017 r. do dnia 18 marca 2018 r. jako Prezes Zarządu Zakładu Mleczarskiego POLMLEK w Lidzbarku Warmińskim nie utrzymywał w należytym stanie technicznym urządzeń zabezpieczających wodę przed zanieczyszczeniem wytwarzanym przez zakład produkcyjny. W wyniku tego miało dojść do wylewania się ścieków z urządzeń oczyszczalni wprost do gruntu oraz wielokrotnego zrzutu kolektorem ściekowym dużych ilości substancji niedostatecznie oczyszczonych o stężeniu przekraczającym dopuszczalne wartości określone pozwoleniem zintegrowanym. W ocenie prokuratora Przemysław M. takim działaniem doprowadził do zanieczyszczenia Łyny i istotnego obniżenia jakości wody w tej rzece (tj. czyn z 182 §1 i 3 kk w zw. z art. 185 §1kk w zw. z art. 186 §1kk w zw. z art. 11 §2 kk w zw. z art. 12 kk).

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 7 maja 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim. Przemysław M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Sąd odroczył rozprawę w powyższej sprawie do dnia 17 lipca 2019 r. na godz. 9. Na ten termin Sąd wezwał nieobecnych w dniu dzisiejszym świadków.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 7 maja 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.