Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd zajmie się sprawą grupy przestępczej podejrzanej o napady z bronią w ręku
Sąd zajmie się sprawą grupy przestępczej podejrzanej o napady z bronią w ręku PDF Drukuj artykuł

 

20190517 082708

Sprawa jest bardzo obszerna — liczy 112 tomów akt z załącznikami


Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Członkom tej grupy zarzuca się, że podszywając się pod funkcjonariuszy publicznych dokonali  szereg napadów z bronią w ręku.

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdański w dniu 6 maja 2019 r. skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej w latach 2014-2015 m.in. Gdańsku, Ostródzie, Elblągu i Koszalinie.

Według ustaleń prokuratury tworzący zorganizowaną grupę przestępczą Jakub K., Maciej B., Arkadiusz R., Bogdan B., Jacek F., Arkadiusz K. i Marcin Sz. pod pozorem kontroli drogowej dokonali szereg napadów z użyciem broni palnej, podając się za funkcjonariuszy publicznych (CBŚP, Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej) i wykorzystując do tego specjalnie zakupione w tym celu samochody (Skoda Superb, Opel Vectra), światła błyskowe koloru niebieskiego, tablice z wyświetlaczem „Policja”, lizaki policyjne, mundury, kamizelki taktyczne i wiele innych rzeczy, przy czym podejrzani mieli dopuścić się tych przestępstw w różnych konfiguracjach personalnych.

Członkowie tej grupy przestępczej przed olsztyńskim sądem będą odpowiadać m.in. za uprowadzenie gdańskiego adwokata w okresie od 29 do 30 czerwca 2015 r. w Gdańsku, Cedrach Wielkich, Ostródzie oraz innych miejscowościach. Oskarżonym zarzuca się, że podając się za funkcjonariuszy CBŚP, pod pozorem kontroli drogowej zatrzymali osobowe audi, po czym używając młota, wybili szybę w aucie i uprowadzili podróżującego nim adwokata. Następnie, grożąc mu obcięciem palca i pozbawieniem życia, próbowali go zmusić do wypłacenia 1 mln zł w zamian za uwolnienie, po czym w dniu 30 czerwca 2015 r. uwolnili go na drodze w okolicy Ostródy, jednocześnie nadal żądając od pokrzywdzonego zapłaty okupu w terminie 7 dni.

Akt oskarżenia w tej sprawie liczy w sumie aż 63 zarzuty i oprócz wyżej wymienionych obejmuje jeszcze siedem innych osób, które są podejrzane m.in. o pomocnictwo w popełnieniu niektórych przestępstw zarzucanych głównym oskarżonym.

Najwięcej zarzutów w tej sprawie, bo aż 14 ciąży na Jakubie K. Niezależnie od czynów popełnionych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, prokurator zarzucił mu również szereg innych bardzo poważnych przestępstw, a mianowicie udział w handlu znaczną ilością narkotyków (22 kg amfetaminy i 2,5 kg kokainy), próbę zabójstwa trzech osób, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji, a także posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci dwóch pistoletów i jednego karabinka maszynowego wraz z dużą ilością amunicji.

Termin rozprawy w powyższej sprawie nie został jeszcze wyznaczony. Sprawa jest bardzo obszerna — liczy 112 tomów akt z załącznikami.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 13 maja 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.