Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Jest pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie byłego prezydenta Olsztyna
Jest pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie byłego prezydenta Olsztyna PDF Drukuj artykuł

 

20190531 134213Uzasadnienie wyroku liczy 468 stron i zawiera się w trzech ostatnich tomach akt sprawy

W dniu 31 maja 2019 r. w sekretariacie II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Olsztynie zostało złożone pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego M. od popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 28 grudnia 2018 r. wydał nieprawomocny wyrok, którym uniewinnił Czesława Jerzego M. od popełnienia dwóch zarzucanych mu czynów — zgwałcenia urzędniczki olsztyńskiego magistratu oraz seksualnego wykorzystania zależności służbowej polegającego na molestowaniu i zgwałceniu tej samej urzędniczki.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku oraz pokrzywdzona kobieta kilka dni po ogłoszeniu wyroku złożyli do sądu wnioski o jego pisemne uzasadnienie. Jednak z uwagi na obszerność i skomplikowany charakter sprawy (68 tomów akt, czyli łącznie 13,6 tys. kart dokumentów) termin na sporządzenie uzasadnienia został przedłużony do końca maja br.

Powyższy termin został dotrzymany. W dniu 31 maja 2019 r. w sekretariacie II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Olsztynie zostało złożone pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie Czesława Jerzego M. Uzasadnienie wyroku jest bardzo obszerne — liczy 468 stron i zawiera się w aż trzech tomach akt sprawy. Ze względu na to, że proces Czesława Jerzego M. toczył się z wyłączoną jawnością mogę poinformować jedynie, że uzasadnienie zawiera bardzo szczegółowe omówienie zarówno wyjaśnień złożonych przez oskarżonego, jak i zeznań osoby pokrzywdzonej oraz wszystkich świadków, mających istotne znaczenie w tej sprawie.

Jednocześnie informuję, że pisemne uzasadnienie wyroku w najbliższych dniach zostanie wysłane stronom. Strony skarżące będą miały dwutygodniowy termin na  złożenie apelacji, liczony od dnia doręczenia im wyroku z uzasadnieniem.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 31 maja 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.