Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd odwoławczy zaostrzył karę dla kierowcy za śmiertelne potrącenie pieszej na pasach
Sąd odwoławczy zaostrzył karę dla kierowcy za śmiertelne potrącenie pieszej na pasach PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 12 czerwca 2019 r. zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i wymierzył Jakubowi K. karę 4 lat pozbawienia wolności za śmiertelne potrącenie kobiety na olsztyńskich Nagórkach.

Sprawa dotyczy wypadku, do którego doszło w dniu 25 marca 2018 r. około godz. 19.48 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Synów Pułku z Orłowicza w Olsztynie. O spowodowanie tego wypadku (tj. o czyn z art. 177 §2 kk) został oskarżony Jakub K., kierowca osobowego mercedesa. Według ustaleń prokuratora Jakub K. miał umyślnie naruszyć zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w taki sposób, że jadąc ul. Synów Pułku (lewym pasem jezdni w kierunku od ul. Sikorskiego do Orłowicza) nie dostosował prędkości do panujących warunków oraz ominął samochód marki Mazda, którego kierowca ustąpił pierwszeństwa pieszej Karolinie P., która weszła na przejście dla pieszych przechodząc przez ul. Synów Pułku od strony ul. Orłowicza. W rezultacie Jakub K. przednim prawym narożnikiem pojazdu uderzył pieszą. Młoda kobieta w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 18 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Oskarżony Jakub K. w trakcie procesu przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i przeprosił rodziców pokrzywdzonej za to, co się stało.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 8 marca 2019 r. uznał Jakuba K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 2 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 8 lat oraz zasądził od niego na rzecz rodziców zmarłej kobiety nawiązki w kwocie po 30 tys. zł.

Apelacje od wyroku sądu I instancji złożyli prokurator, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych, a także oskarżony i jego obrońca.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 12 czerwca 2019 r. zmienił wyrok sądu pierwszej instancji, ale w ten tylko sposób, że podwyższył wymiar orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności do 4 lat. W pozostałym zakresie zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.

Sąd Okręgowy w Olsztynie doszedł do wniosku, że Sąd Rejonowy w Olsztynie prawidłowo przeprowadził postępowanie w tej sprawie i prawidłowo ocenił zgromadzony w niej materiał dowodowy. Sąd odwoławczy uznał jednak, że kara wymierzona oskarżonemu przez sąd pierwszej instancji w realiach niniejszej sprawy była rażąco łagodna. Sąd okręgowy zwrócił uwagę na umyślność naruszenia przez oskarżonego zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym z tragicznym, nieodwracalnym skutkiem w postaci śmierci młodej kobiety oraz na zachowanie oskarżonego po popełnieniu przestępstwa (dostał prawomocny wyrok za wykroczenie). Dlatego w ocenie sądu okręgowego kara 4 lat pozbawienia wolności będzie karą sprawiedliwą i adekwatną do stopnia społecznej szkodliwości czynu popełnionego przez oskarżonego.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 12 czerwca 2019 r. 

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.