Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Jazda quadem po zamarzniętym jeziorze zakończona śmiercią pasażera. Kierowca ukarany
Jazda quadem po zamarzniętym jeziorze zakończona śmiercią pasażera. Kierowca ukarany PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Giżycku w dniu 12 czerwca 2019 r. wydał wyrok skazujący wobec Macieja B.
oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka podczas jazdy quadem po zamarzniętej tafli jeziora Kisajno. Wyrok jest nieprawomocny.

Prokuratura Rejonowa w Giżycku w dniu 30 maja 2018 r. skierowała do miejscowego Sądu akt oskarżenia przeciwko Maciejowi B. podejrzanemu o nieumyślne spowodowanie śmierci Henryka G. (tj. o czyn z art. 155 kk).

Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 12 lutego 2018 r. w pobliżu miejscowości Pierkunowo pod Giżyckiem.  Maciej B. tego dnia miał prowadzić terenowy quad po zamarzniętej tafli jeziora Kisajno, ciągnąc za sobą sanki, na których siedział pokrzywdzony Henryk G. Według ustaleń prokuratora oskarżony wjechał na lód nie upewniając się co do możliwości bezpiecznego poruszania się takim pojazdem w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne wskazywały na to, że grubość lodu nie pozwalała na bezpieczne jazdę. W rezultacie w okolicy Rogu Królewskiego pokrywa lodowa załamała się pod jadącym pojazdem. Quad wraz z oskarżonym i pasażerem wpadł do wody. Henryk G. nie był w stanie wydostać się z wody i utonął.

Sąd Rejonowy w Giżycku wyrokiem z dnia 12 czerwca 2019 r. uznał Macieja B. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to skazał go na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby. Sąd orzekł wobec oskarżonego także karę grzywy w wysokości 8 tys. zł. Od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa została zasądzona również kwota 980 zł tytułem opłaty oraz pozostałe koszty postępowania w kwocie 1407,75 zł.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 12 czerwca 2019 r. 

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.