Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Surowa kara i zadośćuczynienie za gwałt na małoletniej
Surowa kara i zadośćuczynienie za gwałt na małoletniej PDF Drukuj artykuł

 

IMG 20190614 090522Sprawa liczy 18 tomów akt

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 14 czerwca 2019 r. skazał Krzysztofa P. i Mirosława C. na kary łączne po 12 lat pozbawienia wolności m.in. za uwięzienie i wielokrotne zgwałcenie małoletniej dziewczyny. Od oskarżonych na rzecz pokrzywdzonej zostały zasądzone także kwoty po 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Krzysztof P. (ur. 1969 r.) oraz Mirosław C. (ur. 1979 r.) zostali oskarżeni o to, że w dniach 11-12 lipca 2016 r. bezprawnie pozbawili wolności, a następnie wielokrotnie zgwałcili małoletnią pokrzywdzoną. W ocenie prokuratury obaj oskarżeni działali przy tym ze szczególnym okrucieństwem oraz udręczeniem, powodując u pokrzywdzonej rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni.

Ponadto obaj mężczyźni zostali oskarżeni o posiadanie narkotyków. Na Krzysztofie P. dodatkowo ciążył zarzut posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia.

Proces Krzysztofa P. oraz Mirosława C. rozpoczął się w dniu 2 października 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Z uwagi na dobro pokrzywdzonej rozprawa od początku do końca toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Sprawa była bardzo obszerna (18 tomów akt, czyli ponad 3,6 tys. kart dokumentów) i skomplikowana. Łącznie odbyło się 26 terminów rozprawy, w trakcie których zostało przesłuchanych blisko 40 świadków.

Wyrok w powyższej sprawie zapadł w dniu 14 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał obu oskarżonych za winnych popełnienia wszystkich zarzucanych im czynów, zmieniając tylko nieznacznie opis i kwalifikację niektórych z nich (chodzi o zarzuty dotyczące gwałtu i posiadania narkotyków).

Krzysztof P. i Mirosław C. zostali skazani na kary łączne po 12 lat pozbawienia wolności. Od obu oskarżonych na rzecz pokrzywdzonej zostały zasądzone także kwoty po 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonych zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 100 metrów i kontaktowania się z pokrzywdzoną kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego na okres 15 lat. Sąd zadecydował również, że oskarżeni wymierzone im kary pozbawienia wolności powinni odbywać w zakładach karnych, w których stosuje się szczególne środki lecznicze lub rehabilitacyjne dla osób z zaburzeniami osobowości i przyjmujących substancje zaburzające funkcje psychiczne.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 14 czerwca 2019 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.