Strona główna Aktualności Ławnicy po raz pierwszy obchodzili swoje święto w olsztyńskim ratuszu
Ławnicy po raz pierwszy obchodzili swoje święto w olsztyńskim ratuszu PDF Drukuj artykuł

 

20190614 140630 resized

Tegoroczne obchody Dnia Ławnika Polskiego odbyły się w Urzędzie Miasta Olsztyna. Spotkanie w ratuszu było okazją do złożenia ławnikom podziękowań i gratulacji za ich nieocenioną pomoc w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

W dniu 14 czerwca 2019 r. obchodziliśmy Dzień Ławnika Polskiego. Tegoroczne olsztyńskie obchody święta ławników miały wyjątkowy charakter. Dzięki inicjatywie Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Olsztynie, której przewodniczy Anna Izabela Mościcka uroczystość po raz pierwszy odbyła się w Urzędzie Miasta w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezydent Miasta  Olsztyna Piotr Grzymowicz, Przewodniczący Rady  Miasta Robert Szewczyk, Wiceprezes Sądu  Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, olsztyńscy radni i ławnicy.

Przypomnijmy, że reprezentacja ławników Sądu Okręgowego w Olsztynie liczy obecnie 141 osób. Ich kadencja upływa z końcem bieżącego roku. Dlatego spotkanie w dawnej sali sesyjnej Rady Miasta było doskonałą okazją do złożenia ławnikom podziękowań i gratulacji za ich nieocenioną pomoc w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski w swoim wystąpieniu podkreślił, że już ponad 100 tys. spraw rocznie jest rozpoznawanych w sądach okręgu olsztyńskiego z udziałem ławników. – Jako sędziowie niezawodowi jesteście Państwo niezawiśli, macie obowiązek wydawać orzeczenia zgodnie z prawem, a także zgodnie ze swoim sumieniem i doświadczeniem życiowym. Z częścią Państwa wielokrotnie miałem okazję rozpoznawać bardzo ciężkie sprawy i wymierzać sprawiedliwość. Jest to dla mnie ogromna przyjemność móc w takim składzie wydawać wyroki – mówił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski odczytał także list Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Danuty Hryniewicz z podziękowaniami za owocną współpracę dla wszystkich ławników. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie wręczył następnie listy gratulacyjne dla 35 najbardziej wyróżniających się w swojej pracy ławników tutejszego Sądu.

Podziękowania ławnikom złożyli również Przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk oraz Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Ławnik to funkcja zaufania społecznego, dlatego dziękuję, że podjęli się Państwo tej trudnej pracy na rzecz naszego społeczeństwa – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

W trakcie spotkania głos zabrała również Anna I. Mościcka, która podziękowała wszystkim wyróżnionym ławnikom, a szczególne słowa uznania skierowała do członków Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Olsztynie za niezwykłą aktywność i realizację licznych działań podnoszących jakość pracy wszystkich ławników. Przewodnicząca Rady Ławniczej podziękowała także władzom Sądu Okręgowego w Olsztynie za znakomitą współpracę.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu Jolanty Sołowiej i Natalii Klykovej z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

Poniżej prezentujemy pozostałe zdjęcia z uroczystości:

20190614 131656 resized

20190614 132117 resized

20190614 132626 resized

20190614 135225 resized

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 18 czerwca 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.