Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara za strzelanie z wiatrówki do kota
Kara za strzelanie z wiatrówki do kota PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Giżycku wyrokiem z dnia 25 czerwca 2019 r. skazał Pawła S. na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kotem. Sąd orzekł wobec oskarżonego także nawiązkę w kwocie 5 tys. zł oraz zakaz posiadania zwierząt na okres 8 lat.

Komenda Powiatowa Policji w Giżycku w dniu 26 kwietnia 2019 r. przesłała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu Pawłowi S.

Paweł S. został oskarżony o to, że w dniu 27 marca 2019 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Ryn znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad kotem (tj. o czyn z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt). Według ustaleń śledczych 38-latek w zamkniętym garażu miał wielokrotnie strzelać śrutem z wiatrówki pneumatycznej do kota, trafiając zwierzę trzykrotnie w głowę oraz dwukrotnie w tułów. W wyniku takiego działania Pawła S. dwie sztuki śrucin utkwiły w głowie kota bez możliwości ich wyjęcia.

Wobec Pawła S. został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Paweł S. na pierwszym terminie rozprawy przed Sądem Rejonowym w Giżycku, w dniu 25 czerwca 2019 r., złożył wniosek o tzw. dobrowolne poddanie się karze. Sąd uwzględnił wniosek oskarżonego i jeszcze w tym samym dniu skazał go na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł od oskarżonego także nawiązkę w kwocie 5 tys. zł na rzecz Giżyckiego Stowarzyszenia Brat Kot oraz zakaz posiadania zwierząt na okres 8 lat.

Sąd przychylił się do wniosku oskarżonego, ponieważ uznał, że okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, prokurator i pokrzywdzony nie sprzeciwili się uwzględnieniu wniosku, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 25 czerwca 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.