Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Proces Rosjanina oskarżonego o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika
Proces Rosjanina oskarżonego o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika PDF Drukuj artykuł


W dniu 26 czerwca 2019 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces Karena V. oskarżonego m.in. o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika oraz grożenie śmiercią i porwaniem dziecka świadkowi w celu zmiany obciążających go zeznań.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe w dniu 24 kwietnia 2019 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Karenowi V., obywatelowi rosyjskiemu oskarżonemu o popełnienie pięciu przestępstw na terenie Rosji i Polski.

W pierwszym i zarazem najpoważniejszym zarzucie Karen V. został oskarżony o to, że w okresie od 13 do 17 marca 2017 r. na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wziął, a następnie przetrzymywał zakładnika w osobie Artura K. (obywatela Polski) oraz groził m.in. śmiercią i porwaniem syna Teresie S. (obywatelce Polski) jako świadkowi w prowadzonym przez policję postępowaniu o „stalking”. W ocenie prokuratora Karen V. chciał w ten sposób zmusić Teresę S. do zmiany obciążających go zeznań. Ponadto wzięcie i przetrzymywanie Artura K. jako zakładnika miało wiązać się z wielokrotnym grożeniem K. śmiercią, w tym z użyciem noża, zaborem pieniędzy (6 tys. rubli, 500 euro i 1,8 tys. zł) i użytkowanego przez niego samochodu marki BMW o wartości około 35 tys. zł oraz próbą zmuszenia go do zapłacenia 30 tys. euro w zamian za uwolnienie.

Według ustaleń prokuratury Teresa S. i Karen V. w przeszłości żyli w nieformalnym związku. Po rozstaniu pozostawali w konflikcie, który doprowadził do zainicjowania przez Teresę S. postępowania przygotowawczego o „stalking”. W rezultacie w dniu 3 stycznia 2017 r. w nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ postępowaniu zostało wydane postanowienie o przedstawieniu Karenowi V. zarzutu uporczywego nękania. Rosjanin został wówczas oddany pod dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z Teresą S. oraz zakazem zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Karen V. pozostawał w konflikcie także z Arturem K., którego miał oskarżać o złożenie obciążających go wyjaśnień w sprawie o wymuszenia rozbójnicze. Sąd Rejonowy w Bartoszycach w dniu 30 sierpnia 2016 r. wydał w tej sprawie wyrok skazujący wobec obu mężczyzn.

Według ustaleń prokuratora w dniu 13 marca 2017 r. Artur K., poruszając się  samochodem marki BMW wraz dwoma pasażerami Krzysztofem W. i Łukaszem S. (obaj są obywatelami Polski), oraz Teresa S., kierując swoim pojazdem marki Mercedes, wjechali na teren Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo. Gdy w drodze powrotnej do kraju ustawili się w kolejce do przejścia w Bagrationowsku, zatrzymał się przed nimi inny samochód marki Mercedes. Wysiadł z niego nieznany mężczyzna, który w języku rosyjskim poprosił Artura K. i Teresę S., żeby udali się z nim na rozmowę w celu wyjaśnienia sprawy, o co prosił Karen V.. Czworo Polaków udało się na stację paliw po stronie rosyjskiej. Tam nieznany mężczyzna polecił Teresie S. przesiąść się do pojazdu Artura K. oraz jechać dalej za mężczyzną w mercedesie. Dojechali do restauracji w Bagrationowsku, w której zjawiła się także grupa około 7 rosyjskojęzycznych mężczyzn. Teresa S., podobnie jak Krzysztof W. i Łukasz S. otrzymali polecenie, aby na czas rozmowy Karena V.  z Arturem K. oczekiwali w samochodzie pod restauracją. Po kilku godzinach czworgu Polakom polecono, aby pod eskortą samochodów rosyjskojęzycznych mężczyzn udali się do Kaliningradu. Na miejscu, w restauracji z hotelem, Karen V. miał zabrać Polakom paszporty, a następnie kilkukrotnie zażądać od Artura K. zapłacenia 30 tys. euro w zamian za jego powrót do kraju. Po zamknięciu lokalu, w trakcie oczekiwania pod restauracją, Karen V. miał również zastraszać pokrzywdzonych Polaków oraz uderzyć w twarz Łukasza S. W dniu 14 marca 2017 r. Artur K. został rozdzielony z pozostałymi pokrzywdzonymi, natomiast Teresie S. wraz z Krzysztofem W. i Łukaszem S. zezwolono na powrót do Polski. Karen V. miał wtedy poinformować Teresę S., że Artur K. pozostanie w Rosji jako gwarancja, że wycofa swoje zeznania. Karen V. po zwróceniu paszportów miał także zagrozić śmiercią Krzysztofowi W. i Łukaszowi S., jeżeli zgłoszą to zdarzenie policji. Po powrocie do kraju Teresa S. wraz z żoną Artura K. zawiadomiły organy ścigania o porwaniu. W nocy z 16 na 17 marca 2017 r. rosyjscy funkcjonariusze zaalarmowani przez stronę polską o miejscu pobytu Artura K. udali się do hotelu w Kaliningradzie, gdzie zastali Artura K.  samego zamkniętego w pokoju.

Karen V. został zatrzymany w dniu 8 listopada 2018 r. i obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w Barczewie. Cztery kolejne ciążące na nim zarzuty dotyczą grożenia śmiercią Arturowi K. w dniu 26 października 2018 r. w miejscowości na terenie gminy Bartoszyce, a także pozbawienia wolności Teresy S., Łukasza S. i Krzysztofa S. w okresie od 13 do 14 marca 2017 r. na terenie Obwodu Kaliningradzkiego oraz grożenia śmiercią dwóm ostatnim pokrzywdzonym w celu skłonienia ich do zaniechania powiadomienia organów ścigania o porwaniu Artura K. i pozbawieniu wolności pokrzywdzonych.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Karen V. nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, wskazując, że obciążający go świadkowie złożyli fałszywe zeznania motywowane zemstą i chęcią wyeliminowania go z granicy polsko-rosyjskiej, ponieważ stanowił on przeszkodę w nielegalnym procederze, który uprawiali.

Proces Karena V. rozpoczął się w dniu 26 czerwca 2019 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Karen V. nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia.

Najbliższe terminy rozprawy zostały wyznaczone na 2, 5 i 8 lipca 2019 r. na godz. 9.15.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 28 czerwca 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.