Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Areszt dla podejrzanego o próbę zabójstwa kierowcy i kradzież jego auta
Areszt dla podejrzanego o próbę zabójstwa kierowcy i kradzież jego auta PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Biskupcu na posiedzeniu w dniu 20 sierpnia 2019 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec Adriana R. podejrzanego m.in. o usiłowanie zabójstwa w związku z rozbojem.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Biskupcu w dniu 19 sierpnia 2019 r. skierował do miejscowego sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do Adriana R. podejrzanego o usiłowanie zabójstwa Mirosława G. połączonego z rozbojem (tj. o czyn z art. 13 §1 kk w zw. z art. 148 §2 pkt 2 kk w zb. z art. 280 §2 kk w zb. z art. 157 §2 kk w zw. z art. 11 §2 kk).

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 17 sierpnia 2019 r. na drodze gruntowej na terenie gminy Kolno. Według ustaleń prokuratury Adrian G., używając przemocy i gróźb oraz posługując się przedmiotami podobnie niebezpiecznymi jak nóż, tj. śrubokrętem krzyżakowym oraz młoteczkiem ratunkowym do wybijania szyb, miał wówczas ukraść Mirosławowi G. samochód osobowy oraz saszetkę z dokumentami i pieniędzmi w kwocie 1,5 tys. zł. Adrian G. w trakcie dokonywania tej kradzieży miał także co najmniej kilkunastokrotnie ugodzić Mirosława G. śrubokrętem i uderzyć go młoteczkiem do wybijania szyb po całym ciele, w tym po głowie, powodując u niego obrażenia ciała, które naraziły go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. W ocenie prokuratora Adrian G. miał działać z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonego kierowcę, jednakże  zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na postawę obronną i ucieczkę pokrzywdzonego w kierunku najbliższych zabudowań.

Sąd Rejonowy w Biskupcu na posiedzeniu w dniu 20 sierpnia 2019 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Adriana R. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. W uzasadnieniu tej decyzji sąd zwrócił uwagę, że zarzucany podejrzanemu czyn jest zbrodnią i zagrożony jest surową karą — od 12 lat pozbawienia wolności. Sąd podniósł też, że tak wysokie zagrożenie karą powoduje obawę, iż na wolności podejrzany może ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości.  

Postanowienie w powyższej sprawie nie jest prawomocne i każdej ze stron przysługuje możliwość złożenia zażalenia.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 21 sierpnia 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.