Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok 6 lat pozbawienia wolności wobec oskarżonego o napad na kantor w Piszu
Wyrok 6 lat pozbawienia wolności wobec oskarżonego o napad na kantor w Piszu PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Piszu wyrokiem z dnia 9 września 2019 r. skazał Marka O. na karę 6 lat pozbawienia wolności oraz karę 5 tys. zł grzywny za napad rabunkowy na kantor wymiany walut w Piszu. Wyrok ten nie jest prawomocny.

Marek O. został oskarżony w związku ze zdarzeniem, do którego doszło w dniu 28 grudnia 2012 r. w Piszu. Do kantoru wymiany walut wbiegło wówczas dwóch zamaskowanych mężczyzn, którzy stosując przemoc wobec dwojga pokrzywdzonych, a także używając wobec nich gaz łzawiący dokonali kradzieży pieniędzy w różnej walucie o łącznej wartości 22,5 tys. zł.

Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia przeciwko Markowi O. wskazał, że w trakcie tego zdarzenia, gdy jeden z zamaskowanych mężczyzn wyciągał pieniądze z kasetki, jedna z osób pokrzywdzonych ściągnęła mu z głowy kominiarkę. Na pozostawionej w kantorze kominiarce udało się wyizolować ludzkie DNA, natomiast w toku prowadzonych czynności operacyjnych ustalono, że Marek O. może być jednym ze sprawców napadu. Ponadto z uzyskanej opinii z zakresu genetyki sądowej wynikało, że profil genetyczny Marka O. jest zgodny z DNA pobranym z kominiarki zerwanej z głowy jednego ze sprawców napadu na kantor.

W związku z tym w dniu 16 maja 2018 r. Marek O. został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany.

Proces Marka O. rozpoczął się w dniu 29 kwietnia 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Piszu. Oskarżony nie przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których przekonywał, że nie miał nic wspólnego z napadem na kantor w Piszu.

W dniu 9 września 2019 r. zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd Rejonowy w Piszu uznał Marka O. za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu (tj. czynu z art. 280 §1 kk w zw. z art. 64 §1 kk) i skazał go za to na karę 6 lat pozbawienia wolności oraz na karę grzywny w kwocie 5 tys. zł. Sąd orzekł wobec oskarżonego także obowiązek naprawienia szkody w kwocie 22 526,35 zł na rzecz osoby pokrzywdzonej.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 12 września 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.