Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara za podszywanie się w internecie pod inną osobę
Kara za podszywanie się w internecie pod inną osobę PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Bartoszycach w dniu 26 września 2019 r. wydał wyrok skazujący wobec Katarzyny S., oskarżonej o podszywanie się pod inną osobę na portalu społecznościowym i umieszczenie na nim nieprawdziwych informacji o pokrzywdzonej.

Katarzyna S. została oskarżona o to, że w okresie od 11 do 14 czerwca 2018 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Górowo Iławeckie podszyła się pod inną kobietę, wykorzystując jej profil wraz ze zdjęciem na znanym portalu społecznościowym, a następnie umieściła na tym portalu nieprawdziwe informacje o świadczeniu usług seksualnych przez pokrzywdzoną oraz sprzedaży przez nią swych dzieci. W ocenie śledczych oskarżona, podszywając się pod inną osobę, działała w celu wyrządzenia jej szkody osobistej (tj. o czyn z art. 190 a § 2 kk w zw. z art. 12 kk).

Proces Katarzyny S. rozpoczął się w dniu 3 czerwca 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach. Na wniosek pełnomocnika osoby pokrzywdzonej sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych. Sąd uznał, że jawność rozprawy mogłaby obrażać dobre obyczaje i naruszyć ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 26 września 2019 r. Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał Katarzynę S. za winną popełnienia zarzuconego jej czynu i skazał ją za to na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku próby. Jednocześnie sąd zobowiązał oskarżoną do pisemnego przeproszenia pokrzywdzonej w terminie 1 miesiąca od uprawomocnienia się wyroku, a także orzekł od oskarżonej na rzecz pokrzywdzonej zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w kwocie 500 zł.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 26 września 2019 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.