Strona główna Aktualności W sądzie o mediacji
W sądzie o mediacji PDF Drukuj artykuł

 

20191018 100309

W dniu 18 października 2019 r. w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbyło się VI Olsztyńskie Forum Mediacyjne. Spotkanie było okazją do lepszego poznania się i wymiany doświadczeń.

VI Olsztyńskie Forum Mediacyjne zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Mediacji, który był obchodzony w dniach od 14 do 18 października 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyli mediatorzy ze stałej listy mediatorów, prowadzonej przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz mediatorzy współpracujący z prezesami sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego.

Forum otworzył Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski: - Polacy nadal bardzo lubią się sądzić. Z dostępnych danych wynika, że statystycznie co drugi Polak w ubiegłym roku poszedł ze sprawą do sądu – powiedział sędzia Dąbrowski-Żegalski. – Jednak mediacja jako alternatywny sposób na rozwiązywanie różnego rodzaju konfliktów może spowodować, że te postępowania będą trwały krócej. Sądzę, że dzięki takim spotkaniom jak to, w którym razem uczestniczymy łatwiej będzie nam dotrzeć z mediacją do świadomości naszych obywateli.  

Spotkanie poprowadziła sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Jego celem było m.in. podsumowanie dotychczasowych działań podejmowanych przez sąd w zakresie mediacji (np. uruchomienie stałego Punku Mediatora w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, czy wyświetlanie informacji o mediacji na elektronicznych wokandach Sądu Okręgowego), ale także lepsze poznanie się i wymiana doświadczeń. – Dla mnie jako sędziego rodzinnego mediacja jest bardzo ważna – mówiła sędzia Biernat-Kalinowska. – Po pierwsze, dlatego, że może ona doprowadzić do tego, że na jednym posiedzeniu zakończę postępowanie. Po drugie, jeżeli w przypadku sprawy rozwodowej strony dojdą do porozumienia choćby w kwestii władzy rodzicielskiej, kontaktów, alimentów, czy sposobu rozwiązania małżeństwa, to zawsze wygrywa na tym dziecko. Nawet jeśli tylko w części strony dojdą do porozumienia, to dla sędziego rodzinnego jest to też bardzo ważne, ponieważ w tej części sąd nie narzuca stronom swojego orzeczenia.

Sędzia koordynator ds. mediacji poinformowała również o planach na najbliższą przyszłość, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć szkolenie dla sędziów.

Poniżej prezentujemy pozostałe zdjęcia z VI Olsztyńskiego Forum Mediacyjnego:

20191018 100423

20191018 100524

20191018 100547

Marcin Wojciechowski
Obsługa Medialna Rzeczników Prasowych Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 23 października 2019 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.