Strona główna Aktualności Ławnicy Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli ślubowanie
Ławnicy Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli ślubowanie PDF Drukuj artykuł

 

20191210 100124

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 10 grudnia 2019 roku odebrał ślubowanie od ławników Sądu Okręgowego w Olsztynie wybranych na kadencję 2020 – 2023.

W dniu 10 grudnia 2019 r. w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbyła się uroczystość ślubowania ławników Sądu Okręgowego w Olsztynie wybranych na nową kadencję w latach 2020 – 2023. Duża część spośród 103 ławników wybranych przez właściwe rady gmin będzie po raz pierwszy pełnić tę zaszczytną służbę.

W swoim wystąpieniu Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski serdecznie powitał ławników w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, a następnie przypomniał o prawach i obowiązkach związanych z pełnieniem funkcji ławnika. – Na sądach powszechnych spoczywa ciężar rozstrzygania sporów i wymierzania sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami prawa, zasadami doświadczenia życiowego i sumieniem. Rozstrzygając spory, podejmując wspólnie z sędziami zawodowymi decyzje jako skład orzekający musicie zawsze o tym pamiętać – zwrócił się do ławników Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W trakcie uroczystości głos zabrała również Anna Mościcka, przewodnicząca Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Olsztynie kadencji 2016 – 2019. Pani Anna Mościcka przypomniała, że jednym z głównym działań podejmowanych przez Radę Ławniczą jest podnoszenie poziomu pracy ławników poprzez udział w szkoleniach. – W ciągu ostatnich czterech lat odbyło się łącznie 31 posiedzeń Rady Ławniczej, podczas których podjęliśmy 18 uchwał – mówiła Anna Mościcka. Przewodnicząca Rady przy tej okazji poinformowała, że ławnicy brali udział m.in. w wyjazdach szkoleniowych do zakładów karnych, podczas których mogli poznać specyfikę pracy służby więziennej, jak również warunki życia osób osadzonych.

Po odebraniu ślubowania Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie podziękował dotychczasowej Radzie Ławniczej, wręczając przewodniczącej i członkom Rady dyplomy uznania za ciężką pracę.

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie przekazał Pani Annie Mościckiej także medal pamiątkowy „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości” przyznany jej przez Ministra Sprawiedliwości.

W tym samym dniu został także wybrany nowy, liczący 11 osób, skład Rady Ławniczej na kadencję 2020 – 2023. 

Poniżej pozostałe zdjęcia z uroczystości:

20191210 103618 1

20191210 103801 5

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 13 grudnia 2019 r.


 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.