Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Zapadł wyrok w sprawie o brutalne pobicie w centrum Nidzicy
Zapadł wyrok w sprawie o brutalne pobicie w centrum Nidzicy PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę 15 lat pozbawienia wolności Piotra B. oraz na karę 4 lat pozbawienia wolności Mateusza B. za śmiertelne pobicie mieszkańca Nidzicy.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 2 września 2019 r. na ul. Kościuszki w Nidzicy. Według ustaleń prokuratora, tego dnia około godz. 14 pokrzywdzony w sprawie Wiesław S., będąc już pod znacznym wpływem alkoholu, w towarzystwie swojego kolegi szedł w kierunku domu. Przechodząc obok boiska, spotkał Piotra B. i jego brata Mateusza B., z którymi przywitał się, natomiast jego kolega, nie zatrzymując się, poszedł dalej. Kiedy kolega Wiesława S. po przejściu około 20 metrów odwrócił się, zobaczył, jak Piotr B. szarpie, a następnie uderza rękami i kopie S. Kolega S., widząc to, próbował interweniować, ale Mateusz B. powstrzymał go, łapiąc za ramiona i każąc mu się nie wtrącać. Następnie Piotr B. miał kolejny raz uderzyć w twarz i kopać leżącego Wiesława S., do czego dołączył się również jego brat Mateusz. Piotr B. na tym nie poprzestał. Gdy w pewnym momencie pokrzywdzony podniósł się z ziemi, ponownie doszło do szarpaniny, po czym Piotr B. uderzył Wiesława S. pięścią w twarz, a po upadku na ziemię także nogą w twarz, doprowadzając go do utraty przytomności. Obaj bracia słysząc w oddali pojazdy jadące na sygnale, oddalili się z miejsca zdarzenia. Natomiast nieprzytomnego Wiesława S. karetka pogotowia przewiozła do szpitala.

Obaj bracia niedługo po tym zdarzeniu zostali zatrzymani. W rezultacie Piotr B. został oskarżony o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego Wiesława S. (tj. o czyn z art. 156 § 1 pkt 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk, natomiast jego brat Mateusz został oskarżony o udział w pobiciu Wiesława S. z błahego powodu (tj. o czyn z art. 158 § 2 w zw. z art. 57a § 1 kk).

Już po skierowaniu przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia w powyższej sprawie, Wiesław S. w dniu 1 grudnia 2019 r. zmarł w szpitalu. Biegły lekarz uznał, że jego śmierć miała bezpośredni związek z pobiciem w dniu 2 września 2019 r., w wyniku którego doznał on bardzo poważnych obrażeń głowy.

Proces w tej sprawie rozpoczął się dniu 30 stycznia 2020 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Piotr B. przyznał się do zarzucanego mu czynu, natomiast jego brat Mateusz przyznał się tylko częściowo, tłumacząc, że tylko uderzył Wiesława S. w twarz z otwartej ręki oraz kopnął go w plecy.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 30 stycznia 2020 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie, dokonując zmiany kwalifikacji prawnej czynu, uznał Piotra B. za winnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Wiesława S., którego następstwem była śmierć pokrzywdzonego i skazał go za to na karę 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei Mateusza B. Sąd uznał za winnego udziału w pobiciu Wiesława S., którego skutkiem była śmierć pokrzywdzonego i za to skazał go na karę 4 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł również obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę solidarnie przez oskarżonych na rzecz oskarżycielki posiłkowej (matki pokrzywdzonego) kwoty 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Sąd podając ustne motywy wyroku wskazał, że wina obu oskarżonych nie budzi wątpliwości. Przy czym ciężar winy Piotra B., który silnymi kopnięciami w głowę doprowadził Wiesława S. do utraty przytomności, której ten już nie odzyskał, jest znacznie większy niż Mateusza B., co znalazło odzwierciedlenie w orzeczonych wobec nich różnych wymiarach kar pozbawienia wolności. Zdaniem Sadu orzeczone wobec oskarżonych kary odzwierciedlają także bardzo znaczny stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu, który, co podkreślił Sąd, miał charakter chuligański i bardzo brutalny. Sąd zwrócił również uwagę na błahy powód pobicia, gdyż, jak wynika z ustaleń Sądu, Wiesław S. został zaatakowany tylko dlatego, że na żądanie Piotra B. nie chciał dać mu 5 zł.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Marcin Wojciechowski
Z upoważnienia Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 31 stycznia 2020 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.