Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd Okręgowy w Olsztynie uruchomił zdalne posiedzenia w sprawach penitencjarnych
Sąd Okręgowy w Olsztynie uruchomił zdalne posiedzenia w sprawach penitencjarnych PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 7 kwietnia 2020 r. przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych. Taką możliwość daje obecnie specjalne, szyfrowane połączenie internetowe z jednostkami penitencjarnymi.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w III Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w dniu 7 kwietnia 2020 r. przy wykorzystaniu szyfrowanego łącza internetowego z Zakładem Karnym w Kamińsku przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w 11 pilnych sprawach penitencjarnych. Zdalne posiedzenia dotyczyły spraw o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności oraz udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności.

Jak w praktyce odbywają się takie posiedzenia? W sali rozpraw Sądu Okręgowego w Olsztynie przebywa sędzia i prokurator, którzy korzystają z laptopa. Po drugiej stronie, tj. w zakładzie karnym, znajduje się przedstawiciel tej jednostki oraz skazany także wyposażeni w laptopy. Po uzyskaniu szyfrowanego połączenia internetowego każda z osób, która uczestniczy w tym zdalnym posiedzeniu ma możliwość wypowiedzenia swojego zdania i zajęcia stanowiska.

Kolejne zdalne posiedzenia odbędą się w dniach 9, 14 i 16 kwietnia 2020 r. Będą one dotyczyły osadzonych z Zakładu Karnego w Barczewie, Zakładu Karnego w Dublinach i Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Jednocześnie informuję, że zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych zostały uruchomione w trosce o maksymalne bezpieczeństwo osób uczestniczących w tego rodzaju postępowaniach w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Nadmienię, że na obecną chwilę ze względów technicznych nie ma możliwości, aby zdalne rozpoznawanie spraw stosować powszechnie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 8 kwietnia 2020 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.