Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd zajmie się sprawą policjanta oskarżonego o śmiertelne potrącenie motocyklisty
Sąd zajmie się sprawą policjanta oskarżonego o śmiertelne potrącenie motocyklisty PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie wyznaczył nowy termin rozprawy w sprawie funkcjonariusza Policji oskarżonego o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginął motocyklista.

Prokuratura Rejonowa w Giżycku pod koniec ub. roku skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Karolowi S., funkcjonariuszowi Policji podejrzanemu o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 22 kwietnia 2019 r. w Dobrym Mieście. Według ustaleń prokuratury Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie, którego był kierowcą. Około godz. 16 funkcjonariusze zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl typu Cross bez tablic rejestracyjnych, po czym postanowili zatrzymać go do kontroli. Karol S. włączył sygnały dźwiękowe i świetlne i ruszył za nim w pościg. Jednak motocyklista nie reagował na te sygnały, natomiast Karol S. kontynuował pościg. Oba pojazdy poruszały się z prędkością ponad 100 km/h. W pewnym momencie pościg przeniósł się na drogę szutrową. Na tym odcinku drogi Karol S. miał nie zachować szczególnej ostrożności i nie utrzymać odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. W wyniku takiego zachowania kierowcy radiowozu miało dojść do uderzenia przodem samochodu w tylne koło motocykla, co w konsekwencji spowodowało upadek motocyklisty i jego śmierć.

Karol S. w toku postępowania prokuratorskiego nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Proces w tej sprawie miał rozpocząć się w dniu 17 czerwca 2020 r. Jednak z uwagi na chorobę sędzi sprawa została zdjęta z wokandy i wyznaczony został nowy termin na dzień 18 sierpnia na godz. 9.30 (sala 150).

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 17 czerwca 2020 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.