Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Podejrzani o włamania do domów jednorodzinnych tymczasowo aresztowani
Podejrzani o włamania do domów jednorodzinnych tymczasowo aresztowani PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 1 września 2020 r. zastosował tymczasowe aresztowanie wobec dwóch mężczyzn podejrzanych o szereg kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych na terenie Olsztyna.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ skierował do miejscowego sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Tomasza M. i Mariusza M. podejrzanych o popełnieniu sześciu przestępstw polegających na kradzieży z włamaniem m.in. do domów jednorodzinnych.  Do zdarzeń tych miało dochodzić w okresie od 27 listopada 2019 r. do 30 sierpnia 2020 r. w Olsztynie, natomiast łupem sprawców padły wówczas m.in. gotówka i biżuteria o łącznej wartości ponad 150 tys. zł.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 1 września 2020 r. przychylił się do wniosków prokuratora i zastosował wobec obu mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Sąd podejmując taką decyzję zwrócił uwagę, że zgromadzony na obecnym etapie sprawy materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że podejrzani popełnili zarzucane im przestępstwa. W ocenie Sądu zastosowanie wobec obu mężczyzn tymczasowego aresztowania jest konieczne w celu zapewnienia sprawnego i nieprzerwanego biegu postępowania przygotowawczego. Sąd wskazał przy tym, że w przypadku uznania winy i skazania podejrzanym grozi wymierzenie surowej kary. W ocenie Sądu, wobec obu mężczyzn zachodzi realna obawa, że przebywając na wolność mogliby ukrywać się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także próbować bezprawnie wpływać na zeznania świadków i pokrzywdzonych, utrudniając w ten sposób postępowanie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 2 września 2020 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.