Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Areszt wobec obywatela Litwy podejrzanego o napad na bank w Pieckach
Areszt wobec obywatela Litwy podejrzanego o napad na bank w Pieckach PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 23 września 2020 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec obywatela Litwy podejrzanego o dokonanie napadu na placówkę bankową w Pieckach w 2019 r.

W dniu 23 września do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek o utrzymanie i dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Ignasa S. Podejrzanego o dokonanie wspólnie z inną osobą napadu na placówkę bankową w Pieckach. Chodzi o zdarzenie, do którego doszło w dniu 21 sierpnia 2019 r. Według ustaleń prokuratury sprawcy, posługując się przedmiotem przypominającym broń i grożąc kasjerkom użyciem przemocy, ukradli wówczas pieniądze w kwocie ponad 61 tys. zł.

Sąd Rejonowy w Olsztynie przychylił się do wniosku prokuratora, utrzymując w mocy i stosując wobec Ignasa S. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

W uzasadnieniu tej decyzji Sąd wskazał, że postanowieniem z dnia 10 czerwca 2020 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie zastosował wobec podejrzanego  tymczasowe aresztowanie na okres 14 dni od dnia zatrzymania. Następnie zarządzono poszukiwanie podejrzanego listem gończym oraz wydano europejski nakaz aresztowania. Z uwagi na fakt, że podejrzany w dniu 31 sierpnia 2020 r. został zatrzymany na terenie Republiki Litewskiej i przekazany w dniu 18 września 2020 roku do Polski, prokurator wystąpił do tut. Sądu z wnioskiem o utrzymanie i dalsze stosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Ignasa S. tymczasowe aresztowanie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. W ocenie Sądu, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa. Sąd zwrócił również uwagę, że czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest surową karą. To z kolei rodzi obawy, że Ignas S., przebywając na wolności mógłby próbować ucieczki bądź ukrywać się przed organami ścigania, utrudniając tym samym dalsze postępowanie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 25 sierpnia 2020 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.