Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie
Tydzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie PDF Drukuj artykuł


mediacja 2020

W dniu 12 października 2020 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie rozpocznie się Tydzień Mediacji, który potrwa do 16 października 2020 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dyżury z profesjonalnymi mediatorami.

W związku z przypadającym na dzień 15 października 2020 r. Międzynarodowym Dniem Mediacji oraz Tygodniem Mediacji w dniach od 12 do 16 października 2020 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zostały zaplanowane wydarzenia, których celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Dyżury mediatorów

W ramach obchodów Tygodnia Mediacji profesjonalni mediatorzy będą pełnili od poniedziałku do piątku dyżury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Punkt dyżuru mediatorów jest usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji. Mediatorzy będą dyżurować w godzinach od 10 do 13. Przy czym, wybierając się na dyżur mediatora należy mieć na uwadze pewne ograniczenia wprowadzone w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa ­— do budynku Sądu nie są wpuszczane osoby odmawiające poddaniu się pomiarowi temperatury ciała oraz te, u których wynik pomiaru daje odczyt 38 stopni C i powyżej; do Sądu nie zostanie wpuszczona również osoba, która nie będzie posiadała żadnej osłony ust i nosa. 

Tydzień Mediacji online

W obliczu panującej pandemii tegoroczne obchody Tygodnia Mediacji będą realizowane również za pośrednictwem platformy online. W ramach współpracy Wojewódzkich Centrów Arbitrażu i Mediacji w Bydgoszczy i w Olsztynie, Sądów Okręgowych w Bydgoszczy i w Olsztynie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie w dniach 13 i 16 października 2020 r. odbędą się webinaria (konferencje, które odbywają się za pośrednictwem Internetu) poświęcone tematyce mediacji. Nadmienię, że jednym z prelegentów webinariów będzie sędzia Jolanta Biernat-Kalinowska, Koordynator ds. Mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W trakcie półgodzinnego wystąpienia (16 października 2020 r. od godz. 11 do 11.30) sędzia podsumuje m.in. dotychczasowe działania upowszechniające instytucję mediacji oraz współpracę sędziów z mediatorami. Aby wziąć udział webinariach należy skorzystać z poniższego linku:

https://ciapp.clickmeeting.com

Dlaczego mediacja?

Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a czasem jeszcze go potęguje.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 9 października 2020 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.