Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Areszt wobec podejrzanego o próby wymuszeń rozbójniczych na terenie Olsztyna
Areszt wobec podejrzanego o próby wymuszeń rozbójniczych na terenie Olsztyna PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 17 grudnia 2020 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec Jarosława M. podejrzanego o usiłowanie dokonania wymuszeń rozbójniczych wobec trzech przedsiębiorców z Olsztyna.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe skierował do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Jarosława M. podejrzanego o popełnienie trzech przestępstw polegających na usiłowaniu dokonania wymuszeń rozbójniczych na terenie Olsztyna (tj. o czyny z art.13 § 1 kk w zw. z art. 282 kk). Według ustaleń śledczych Jarosław M. w dniu 14 grudnia 2020 r. przesłał dwóm właścicielkom restauracji oraz właścicielce salonu fryzjerskiego wiadomości SMS z żądaniem przelania kwoty po 3 tys zł, grożąc spowodowaniem pożaru lokalu, w którym prowadzą swój biznes, w przypadku odmowy zapłaty.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 17 grudnia 2020 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Jarosława M. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Sąd podejmując taką decyzję w pierwszej kolejności zwrócił uwagę, że zebrany w sprawie materiał dowodowy w dużym stopniu uprawdopodobnił popełnienie przez Jarosława M. zarzucanych mu czynów. W ocenie Sądu okoliczności i charakter tej sprawy dają podstawę do przyjęcia, że grozi mu surowa kara, co z kolei powodowałoby obawę, że pozostając na wolności ukrywałby się przed organami śledczymi i wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem sądu istnieje także realna obawa, że podejrzany, który groził pokrzywdzonym spowodowaniem pożaru, przebywając na wolności mógłby te groźby zrealizować, zwłaszcza że Jarosław M. nadużywa alkoholu i pod jego wpływem tym bardziej może się tego dopuścić.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 18 grudnia 2020 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.