Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Rozpoczął się proces w sprawie śmiertelnego wypadku w lunaparku
Rozpoczął się proces w sprawie śmiertelnego wypadku w lunaparku PDF Drukuj artykuł


W dniu 21 stycznia 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Szczytnie rozpoczął się proces Jacka T. oskarżonego o narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia osoby dorosłej i nieumyślne spowodowanie śmierci 9-letniego chłopca, który zmarł w wyniku wypadku na karuzeli w wesołym miasteczku.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Szczytnie akt oskarżenia przeciwko Jackowi T. podejrzanemu o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia T. Z. i nieumyślne spowodowanie śmierci małoletniego B. Z. (tj. o czyn z art. 160 §2 kk i 155 kk).

Sprawa dotyczy tragicznego wypadku, do którego doszło w dniu 22 lipca 2018 r. w lunaparku w Szczytnie. Tego dnia małoletni B. Z. razem z wujkiem T. Z. odwiedzili wesołe miasteczko. Około godz. 14 postanowili skorzystać z karuzeli typu Break Dance. W tym celu zakupili odpowiedni żeton, a następnie weszli do jednej z gondoli, usiedli na wskazane miejsca i zapięli pasy. Niedługo po uruchomieniu karuzeli, według ustaleń prokuratora, pod ich gondolą pękło połączenie spawne na ramieniu krzyżaka, powodując przechylenie gondoli i wypadnięcie obu pasażerów. Chłopiec w wyniku tego upadku doznał obrażeń, które skutkowały jego śmiercią.

W ocenie prokuratora osobą odpowiedzialną za śmierć chłopca jest Jacek T., właściciel lunaparku, który miał dopuścić do użytkowania karuzelę "Break Dance" bez należytego sprawdzenia stanu technicznego, a w szczególności połączenia spawnego krzyżaka umożliwiającego ujawnienie istniejącego tam pęknięcia.

W toku postępowania prokuratorskiego Jacek T. nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia.

W dniu 8 września 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Szczytnie odbył się pierwszy termin rozprawy w sprawie Jacka T. Obrońca oskarżonego jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego złożył wniosek o skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego, a pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych nie sprzeciwił się temu wnioskowi. Sąd w takiej sytuacji podjął decyzję o skierowaniu sprawy Jacka T. do mediacji, zakreślając mediatorowi termin 1 miesiąca od dnia doręczenia akt sprawy na przeprowadzenie mediacji.

W trakcie postępowania mediacyjnego nie doszło jednak do zawarcia ugody między stronami.

W związku z tym proces Jacka T. rozpoczął się w dniu 21 stycznia 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Szczytnie. Rozprawa była prowadzona pod nieobecność oskarżonego, ale z udziałem jego obrońcy. Na rozprawie zostali przesłuchani oskarżyciele posiłkowi (rodzice zmarłego dziecka) oraz dwóch świadków (pokrzywdzony i żona pokrzywdzonego). Natomiast oskarżony będzie miał jeszcze możliwość złożyć wyjaśnienia i odnieść się do przeprowadzonych dowodów w późniejszym okresie, o ile będzie chciał brać udział w rozprawie (jest to jego prawo, a nie obowiązek).

Rozprawa została przerwana do 28 stycznia 2021 r. do godz. 12.15, na którym to terminie będą przesłuchiwani kolejni świadkowie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 21 stycznia 2021


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.