Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Areszt wobec podejrzanego o napad na kantor i postrzelenie dwóch osób
Areszt wobec podejrzanego o napad na kantor i postrzelenie dwóch osób PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 25 stycznia 2021 r. zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Jakuba D. podejrzanego o napad na kantor i próbę potrójnego zabójstwa z użyciem broni palnej.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie skierował do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Jakuba D. podejrzanego o usiłowanie dokonania przy użyciu broni palnej zabójstwa trzech osób w związku z rozbojem (tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 2 pkt. 2 kk i art. 280 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk).

Chodzi o zdarzenie, do którego doszło w dniu 22 stycznia 2021 r. w kantorze przy ul. Głowackiego w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora Jakub D. najpierw zagroził trojgu pokrzywdzonym pracownikom kantoru użyciem broni palnej, a następnie oddał w kierunku dwojga z nich trzy strzały, raniąc kobietę w brzuch a mężczyznę w klatkę piersiową, po czym ukradł złote monety o wartości 440 tys. zł. Dwoje ranionych pracowników przeżyło dzięki udzielonej pomocy medycznej, a trzeci pokrzywdzony zdołał uciec z miejsca zdarzenia.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 25 stycznia 2021 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Jakuba D. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Sąd uznał, że dotychczas zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy w tej sprawie wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzany Jakub D. mógł popełnić zarzucane mu przestępstwo. Sąd zwrócił uwagę, że czyn zarzucany podejrzanemu jest zbrodnią i zagrożony jest surową karą — od 12 lat pozbawienia wolności. W ocenie Sądu, tylko tymczasowe aresztowanie podejrzanego może zapewnić prawidłowy tok postępowania w tej sprawie. Wynika to zarówno z faktu, że Jakubowi D. grozi surowa kara, ale także istnieje realna obawa, że mógłby on podejmować próby wpływania w bezprawny sposób na zeznania świadków w tej sprawie.

Postanowienie w powyższej sprawie nie jest prawomocne i każdej ze stron przysługuje możliwość złożenia zażalenia.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 25 stycznia 2021 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.