Uwolnij książkę w… sądzie PDF Drukuj artykuł


IMG 2021bookcrossing(Na zdjęciu: półki z książkami)

Sąd Okręgowy w Olsztynie złagodził obostrzenia dotyczące wstępu do budynku, dzięki czemu sądowa półka bookcrossingowa znowu może zacząć zapełniać się książkami.

Bookcrossing, czyli społeczna idea dzielenia się książką, został uruchomiony w Sądzie Okręgowym w Olsztynie już kilka lat temu i z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność wśród pracowników Sądu. Półka z książkami znajduje się naprzeciwko wejścia do biblioteki fachowej Sądu Okręgowego w Olsztynie i od samego początku pieczę nad nią sprawuje kierownik tej biblioteki – Wioletta Bober. – W przeszłości bywało, że z biegiem dnia tytuły na regałach zmieniały się niczym w kalejdoskopie. Każdego dnia ludzie przychodzili do mnie i pytali, gdzie mogą zostawić swoje stare książki, bo na półkach z bookcrossingiem zaczynało brakować miejsca – mówi Wioletta Bober. – Przy okazji komentowali, że bookcrossing w sądzie to fantastyczny pomysł, bo oprócz specjalistycznej literatury mają dostęp do beletrystyki, wśród której nierzadko można było znaleźć dzieła zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne „książkowa” akcja w sądzie została na kilkanaście miesięcy zawieszona. Jednak w ostatnim czasie Sąd Okręgowy w Olsztynie złagodził obostrzenia, dzięki czemu bookcrossing mógł wznowić funkcjonowanie i obecnie jest już dostępny dla każdego.

- Osoby, które wcześniej nie korzystały z dostępu do wolnych książek, a chciałyby skorzystać, regały z półkami znajdą na piątym piętrze w budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie – informuje Wioletta Bober. - Książki można również umieścić w znajdującej się na parterze sądu skrzynce, skąd zostaną wyjęte i ustawione na półkach do bookcrossingu.

Szefowa biblioteki przyznaje, że obecnie na sądowych półkach bookcrossingowych jest niewiele książek, dlatego gorąco zachęca wszystkich, aby dołączyli do akcji uwalniania książek. - Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadania. Ważne jest to, aby były czytane – podkreśla Wioletta Bober. – Osoby, które posiadają w swoich biblioteczkach książki już przeczytane i chcą się nimi podzielić zachęcam do przyniesienia ich na półki naszego bookcrossingu. Liczy się każdy tytuł i każda ilość. Ostateczny wybór pozostawmy czytelnikowi.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 14 czerwca 2021 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.